9 °C

TCMB faiz oranlarını değiştirmedi

Para Politikası Kurulu faizleri değiştirmedi ve enflasyonun görünümünün Nisan ayı Enflasyon Raporu'ndan daha olumlu olduğunu vurguladı.

TCMB faiz oranlarını değiştirmedi

ANKARA - Merkez Bankası'nın bugün yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında faiz oranlarının değiştirilmemesine karar verildi.

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile TCMB bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo–Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan gecelik faiz oranlarının asağıdaki gibi sabit tutulmasına karar verdi:

a) Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7,

b) Gecelik faiz oranları: Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 6,50, borç verme faiz oranı yüzde 9,

c) Geç Likidite Penceresi Faiz Oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 2,50, borç verme faiz oranıyüzde 12,

d) Açık piyasa islemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo islemleri yoluyla gecelik ve bir haftalık vadelerde tanınan borçlanma imkanı faiz oranı yüzde 8.

Merkez Bankası'nın faiz kararına ilişkin açıklamasında, son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanmanın devam ettiğini

gösterdiği vurgulandı. İç talebin göreli olarak istikrarlı bir artıs sergilerken dıs talep göstergelerinin kısmi bir yavaslamaya isaret ettiğine dikkat çekildi.

Bu çerçevede, imalat sanayinde kapasite kullanımının kriz öncesi seviyelere ulasmasının zaman alacağını öngören PPK, İstihdam kosullarındaki

iyilşmenin devam ettiğini ancak işsizlik oranlarının halen yüksek seviyelerde seyrettiğini dile getirdi.

Küresel ekonomiye ilişkin risklerin önemini koruduğunu vurgulayan Kurul, çekirdek enflasyonun orta vadeli hedeflerle uyumlu seyrine dikkat çekti. Bu anlamda gıda fiyatlarındaki düşün ve emtia fiyatlarındaki gevşemenin de katkısı ile enflasyonun Nisan ayı Enflasyon Raporu'nda öngörülenden daha olumlu bir görünüm arz ettiğini belirtti.

PPK'nın açıklaması şöyle devam etti:

"Bu gelişmeler doğrultusunda Kurul, politika faiz oranlarının bir süre daha mevcut düzeylerde tutulması ve uzun süre düşük düzeylerde seyretmesi gerekebileceğini teyid etmiştir.

Enflasyon görünümüne ilişkin açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin, Kurul’un geleceğe yönelik duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti sekiz iş günü içinde yayımlanacaktır."

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.