2 °C

Televizyonu internetten izleyenlerin sayısı artıyor

2013'te yüzde 2 olan internet üzerinden televizyon izleme oranı 2014 yılında yüzde 9'a çıktı. Bu yıl sonu rakamın yüzde 11'e çıkacağını tahmin ediliyor.

Televizyonu internetten izleyenlerin sayısı artıyor

Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı Hayrettin Özaydın, Türkiye'de internet üzerinden televizyon izleme oranının giderek arttığını söyledi. 

Özaydın, Türkiye'de 23 milyon noktada televizyon izlendiğini, 18,5 milyon televizyonda çanak anten kullanıldığını aktardı. 

Televizyonu izleme yöntemlerinde birinci tercihin uydudan izleme olduğunu aktaran Özaydın, bunu, ödemeli yayıncılık platformları, kablo TV ve internet kanalıyla yayın yapan IP TV'lerin izlediğini anlattı. 

İnternetten izleme hızla artıyor 

Son yıllarda internet üzerinden televizyon izleme oranının hızla arttığına işaret eden Özaydın, "2013'te yüzde 2 olan internet üzerinden televizyon izleme oranı 2014 yılında yüzde 9'a çıkmıştı. Bu yıl sonu rakamın yüzde 11'e çıkacağını tahmin ediyoruz. Gelecek dönemde internetin kablo TV'nin önüne geçeceğini düşünüyoruz" dedi.  

Özaydın, bunun nedenlerine ilişkin de şunları kaydetti:   

"İnternet üzerinden tüm yayınlar geriye dönük, reklamsız izlenebiliyor. Yayını durdurabiliyorsunuz. İstediğiniz zaman, istediğiniz yerde izleyebiliyorsunuz, hem de ücretsiz". 

Avrupa'daki tercihler arasında da internetin ilk sırada olduğuna dikkat çeken Özaydın, kablo ve anten gerektirmeyen sistemin, internet altyapısının gelişmesiyle dünya genelinde daha çok kullanılır hale geldiğini vurguladı. 

"Özellikle diziler izleniyor" 

Özaydın, internetten televizyon izleyenlerin en fazla dizi ve filmleri tercih ettiğine de işaret etti. 

Bunun yanında, tüm yerel televizyonların internet üzerinden izlenebilmesi nedeniyle özellikle yurt dışında yaşayanların memleketlerini bu şekilde takip ettiğini anlatan Özaydın, internet televizyonlarında yayınların geri dönüşünün kolay tespit edilebildiğini, yayıncılar ve reklamverenler için sağlıklı veriler sunulabildiğini de sözlerine ekledi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.