9 °C

Terörle mücadelede 'sabır' istedi

Başbakan Erdoğan, terör örgütü PKK sempatizanlarının sokağa taşan gösterilerini değerlendirdi

Terörle mücadelede 'sabır' istedi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda vatandaşlara sabır tavsiye ederek, "Eğer siz vatandaşın mağazasının camlarını indirirseniz, vatandaşın hayatına kast ederseniz hayatına kast ettiğiniz vatandaş kalkıpda eğer elinde böyle bir tedbiri böyle bir imkanı varsa, o da kendini savunma yoluna gidecektir" dedi.

Başbakan Erdoğan ve Lübnan Başkanı Sinyora, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenlediler ve gazetecilerin sorularını yanıtladılar. Başbakan Erdoğan bir gazetecinin, "Geçmişte ülkede çeşitli çatışma ortamları yaşandı. Dünde İstanbul'da bir vatandaş PKK sempatizanı gruba pompalı tüfekle kendince müdahale etti. Bu konuda vatandaşlara ne tavsiye ediyorsunuz?" sorusuna şu karşılığı verdi:

"Vatandaşlarıma özellikle sabır tavsiye ediyorum. Fakat tabi bu sabır nereye kadar olacak. Bunun da endişesi içerisindeyim. Eğer siz vatandaşın mağazasının camlarını indirirseniz, vatandaşın hayatına kast ederseniz hayatına kast ettiğiniz vatandaş kalkıpda eğer elinde böyle bir tedbiri böyle bir imkanı varsa, o da kendini savunma yoluna gidecektir. Yani bu tür yollara bu bir sevktir. Şimdi düşünün çocukları kullanıyorlar. 6-7 yaşında, 10-11 yaşında çocuklar, 15 yaşında gençler. Bunun demokrasi mücadelesiyle ne alakası var? Bunun özgürlük mücadelesiyle ne alakası var? Bu terörün tam manasıyla mahalle aralarına girmek suretiyle, halkı tahrik, halkı bu noktada ne yazık ki böyle bir çalışmanın içerisine sokmaktan başka bir yol değil, iyi bir yol değildir."

"Doğalgaza yapılan son zam" konusundaki bir soruyu yanıtlayan Erdoğan, "Aslında petrol fiyatlarının yüksek olduğu dönemin şu anda doğalgaz fiyatlarına yansımasıdır. Ama bu Mart gibi o dönemlerde tekrar şimdiki düşüş sebebiyle fiyatların düşeceğini gösteriyor" dedi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.