12 °C

TESK'ten gelir vergisi için 6 taksit önerisi

TESK Genel Başkanı Palandöken, gelir vergisi ödemelerinin 2 değil, 6 taksitte yapılmasını önerdi

TESK'ten gelir vergisi için 6 taksit önerisi

ANKARA - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gelir vergisi ödemelerinin 2 değil, 6 taksitte yapılmasını önerdi.

Palandöken, esnaf ve sanatkarların büyük bölümünün, 2009 yılına ait kazançlarını beyan etmeye başladıklarını ve verginin ilk taksitinin de bu ay içinde ödeyeceklerini anımsattı.

Esnaf ve sanatkarların büyük bir kısmının, 2008-2009 yıllarına ait vergi borçlarını dahi ödeyemediklerini, bunun üstüne bir de 2009'un ödemeleri eklenince sorunun kartopu gibi büyüyerek devam edeceğini belirten Palandöken, şunları kaydetti:

"Bu nedenle, ilk taksiti Mart ayında ödenmesi gereken gelir vergisi mükellefiyetinin 6 takside paylaştırılması, esnaf ve sanatkarlarımız için zaruri bir ihtiyaçtır. Böyle bir uygulamanın yapılmaması halinde hem esnafın birikmiş borçları, hem de maliyenin tahsil edemediği alacakları daha da artar."

Gerçek işsizlik rakamlarının yüzde 20'lere çıktığını savunan Palandöken, işsiz kalan vatandaşın esnaftan alış veriş yapmasının mümkün olmayacağını belirtti ve "İş yapamayan esnaf, bu krizde nasıl para bulup da vergisini ödeyecek" sorusunun cevabının olmadığını ifade etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap