11 °C

THK astronot yetiştirecek

Kurumda 2011'de pilot eğitimine, 2013'te de astronot eğitimine başlanacak.

THK astronot yetiştirecek

ISPARTA - Türk Hava Kurumu, (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım, Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin bu yıl 180 öğrencisiyle birlikte faaliyete geçeceğini, gelecek yıl ise astronot yetiştirme eğitimleri vermeye başlayacaklarını söyledi.

THK Bölge toplantısı için Isparta'ya gelen Yıldırım, Türk Hava Kurumu Isparta Şubesi'nde düzenlediği basın toplantısında kurumun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Türkiye genelinde 470 şube ile hizmet verdiklerini aktaran Yıldırım, özellikle son 2 yılda büyük bir atılım gerçekleştirdiklerini belirtti. Bu atılımlar arasında Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin yer aldığını belirten Yıldırım, üniversitenin bu yıl 180 öğrencisiyle Ankara ve İzmir'de eğitimlere başlayacağını söyledi.

THK üniversitesinin havacılık alanlarında eğitim yapacak bir ihtisas üniversitesi olduğunu vurgulayan Yıldırım, Türkiye'nin de ilk ihtisas üniversitesi olma özelliği taşıdığını kaydetti. İleri ki dönemlerde farklı illerde kampüsler şeklinde yayılacaklarını söyleyen Yıldırım, Havacılık ve Uzay Üniversitesi'nin dünyada THK hariç 36 tane bulunduğunu, 37'ncisini de THK'nin açtığını belirtti.

Isparta'ya altarnetif eğitim üssü

THK Genel Başkanı Osman Yıldırım, ülke genelinde alternatif eğitim merkezleri oluşturduklarını belirterek, Isparta'nın da bu çalışmadan nasibini alacağını aktardı. Süleyman Demirel Hava Meydanı'nın eğitim açısından çok uygun bir yer olduğunu ifade eden Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

''Süleyman Demirel Havalimanı'na havacılık eğitim merkezi kuracağız. Biz havacılık eğitim merkezi açtığımız her yere aynı zamanda havacılık meslek yüksek okulu açacağız. Onun devamında da burada bir meydan var, mutlaka hava ulaştırma fakültesi kuracağız. Bu bir süreç. İlk 3 yıl içinde eğitim merkezi, 6 yıllık süreçte meslek yüksek okulu ve 9 yıllık bir süreçte de fakülteyi kurmuş olacağız.''

Ülkenin belli noktalarına da bakım merkezleri oluşturduklarını ifade eden Yıldırım, üniversitelerinden mezun olanların yüzde 99'unun işe gireceğini, iş garantili bir eğitim verdiklerini söyledi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap