3 °C

Ticaret tek elde toplanacak

Yeni bakanlıklar kurulması konusunda çalışmaların sürdüğünü söyleyen Çiçek, "Yeni bir model ortaya çıkaracağız" dedi.

Ticaret tek elde toplanacak

ANKARA - Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, ticaretle ilgili kurumların tek elde toplanacağını belirterek, "Daha verimli, daha etkin bir politika sürdürülebilmesi açısından Bakanlar Kurulunu baştan teşkil edeceğiz. Devlet Bakanlıkları kalkacak" dedi.

Başbakan Erdoğan, başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu yaklaşık 4.5 saat sürdü. Toplantının ardından açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, toplantıda TCMB'nın faaliyetleri ve para politikası ile ilgili yeni başkan Erdem Başçı'nın bir sunum yaptığını söyledi.

Alınan tedbirler neticesinde Türkiye açısından memnuniyet verici bir seviyeye gidildiğini kaydeden Çiçek, “Yapısal reformların önümüzdeki dönemde de en başta enerji yatırımları olmak üzere devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca dünyadaki gelişmelerin de yakından takip edilmesi burada ifade edilmektedir” dedi.

Çiçek, ABD, AB ve Japonya'daki kamu borçları sorunu ile Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yaşanan gelişmeleri de hatırlatarak bu bölgelerdeki politikaların Türkiye tarafından yakından takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin yaptığı açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Çiçek, "Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına yapılacak atama belirlendi mi?" sorusu üzerine konunun Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın görevi ile ilgili bir konu olduğunu belirtti.

Sorunun Babacan'a sorulması gerektiğini ifade eden Çiçek, "Çünkü biz bu kararnameleri Bakanlar Kuruluna getirip konuşmuyoruz. Onun için Sayın Babacan gerekiyorsa bir açıklama yapar" dedi.

"Yeni bir model ortaya koyacağız"

Devlet Bakanlıklarının kaldırılması ve yeni bakanlıkların oluşturulması konusunda Yetki Kanunu kapsamındaki çalışmaların geldiği aşamanın sorulması üzerine de Çiçek, şunları söyledi:

 "Çalışmaları mümkünse 12 Haziran'ı takiben yürürlüğe koymak istiyoruz. Daha evvel de olabilir ama esas itibarıyla düşüncemiz seçimler yapılsın, hükümet kurulduğunda bugünkü modele göre, ondan sonra o günkü düşüncemize göre, kurup iki defa iş yapmayalım, zaman kaybetmeyelim. Bunu hesaba katarak bu ikisini denkleştirecek, yeni bir model ortaya çıkaracağız, çalışıyoruz. Ticaret bakanlığı, iç ticaret, Sanayi Bakanlığında, dış ticaret ayrı bir müsteşarlıkta... Türkiye'de ticaret önemli. İhracata dayalı bir büyüme ve ekonomisi büyük ölçüde ihracat üzerine inşa edilen bir ülkede ticaretin tek elde toplanmasını arzu ediyoruz. "

"27 Nisan'a baksınlar"

Öte yandan Hükümet Sözcüsü Çiçek, Taraf Gazetesi'nde yer alan “Erdoğan'a karşı Ordu-Çiçek El Ele” başlıklı habere yanıt verdi.

Çiçek, haberin Wikileaks belgelerine dayandırıldığını hatırlatarak bu bilgilerin kulislerden ve dedikodulardan elde edilmiş veriler olduğunu söyledi. "Tezekten terazi olursa dirhem neden olur" diyen Çiçek, birilerinin kendisini değerlendirmeden önce 27 Nisan E-Muhtıra olaylarına bakması gerektiğini ifade etti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.