8 °C

TİM: ABD'ye 7 milyar dolarlık ihracatımız var

TİM Başkanı Büyükekşi, vize sorununun iki ülke iş insanlarına bir fayda sağlamayacağını söyleyerek, "ABD ile sorunun karşılıklı sağduyu ve doğru iletişim kanalları ile bir an önce çözüleceğine inanıyoruz" dedi.

TİM: ABD'ye 7 milyar dolarlık ihracatımız var

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ABD ile yaşanan vize sorunu ile ilgili açıklama yaptı.

"Dünyanın en büyük ekonomisi, küresel hasılanın neredeyse 4'te birini tek başına üreten ABD, ülkemiz için de çok önemli bir stratejik ortak konumunda" diyen Büyükekşi, "Her iki ülke de NATO üyesi. Hem siyasi, hem ekonomik alanda köklü ve derin işbirliğimiz mevcut. Bunu ihracat rakamlarımızda da görüyoruz. 2016 yılında 6,7 milyar dolarlık ihracatla ABD, en çok ihracat yaptığımız 5. ülke oldu. 2017'nin ilk 9 ayında ise, ihracatımız 6,4 milyar dolara ulaştı. ABD'nin ithalatından aldığımız pay da her geçen gün artıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ihracatçıları olarak ülkeler arasındaki ticari bağları daha da güçlendirmeye çalıştıklarını dile getiren Büyükekşi, "Bu amaçla, geçtiğimiz haftalarda New York'un merkezine Türkiye Ticaret Merkezimizi açtık. Ancak, ABD'nin vatandaşlarımıza ilişkin vize işlemlerini askıya alma kararını üzülerek öğrendik. Ülkemiz de haklı olarak mütekabiliyet esasına göre aynı kararı ABD için aldı. Bu kararların arkasında hangi gerekçeler olursa olsun bilinmesi gereken şey Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğudur. Ülkeler arasındaki ilişkileri karşılıklı menfaatlerin belirlediğini düşünürsek, vize sorunun iki ülke iş insanlarına bir fayda sağlamayacağı açıktır. Dolayısıyla, bu sorunun karşılıklı sağduyu ve doğru iletişim kanalları ile bir an önce çözüleceğine inanıyoruz" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.