7 °C

Tiyatrocu İzbırak vefat etti

Devlet Tiyatroları sanatçısı Ahmet Alpay İzbırak, Yenidoğan Mezarlığı'na defnedilecek.

Tiyatrocu İzbırak vefat etti

ANKARA - Devlet Tiyatroları sanatçısı Ahmet Alpay İzbırak (65), hayatını kaybetti.

Devlet Tiyatrolarından yapılan yazılı açıklamaya göre, sanatçı kimliğiyle tiyatronun kuruluş amaç ve ilkelerini birleştiren, bu kimlikle 50'den fazla oyunda görev alan İzbırak, 17 Ağustosta İstanbul'da yaşamını yitirdi.

Son olarak İstanbul Devlet Tiyatrosunun 2007-2008 sezonunda sahnelediği "Savaş İkinci Perdede Çıkacak" adlı oyunda görev alan İzbırak için 19 Ağustos Perşembe günü Üsküdar Tekel Sahnesi'nde saat 11.30'da tören düzenlenecek.

İzbırak'ın cenazesi, daha sonra Abdurrahman Ağa Camisi'nde öğle vakti kılınacak cenaze namazının ardından Yenidoğan Mezarlığı'na defnedilecek.

Ankara Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünden 1967-68 döneminde yüksek devre mezunu olan İzbırak, 1969 sezonunda Devlet Tiyatroları ailesine katıldı. Kurumda, Sanat ve Yönetim Kurulu Sanatçı Temsilciliği görevinde bulunan İzbırak, sahneye koyduğu "Brighton Beach Anıları" adlı oyunuyla 1990 yılında "En İyi Yönetmen", 2002 yılında Sanat Kurumu'ndan "En İyi Erkek Oyuncu" ödüllerini aldı.

Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürlüğünden 10 Kasım 2005'te İstanbul Devlet Tiyatrosuna tayin olan sanatçı 31 Mart 2010 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Sanatçının rejisör ve oyuncu olarak görev aldığı oyunlardan bazıları şöyle:

" Han (reji yardımcısı), Alabora, Haydutlar, Yanlışlıklar Komedyası, Fatih, Bağdat Hatun, Tilki ile Üzüm, Koca Sinan, Yalancı, Ayyar Hamza(reji yardımcısı), Güneşin Çocukları, Hep Vatan İçin, Taş Bademleri, Gecikenler, Şen Kadınlar, Otelci Kadın, Kösem Sultan, Hırçın Kız, Troyalı Kadınlar, Anılar(rejisör), Galilei'nin Yaşamı, Çamaşırhane (reji yardımcısı), Ferhat ile Şirin (reji yardımcısı), Bahar Noktası, İstanbul Efendisi, Asiye Nasıl Kurtulur?, Kuvayi Milliye–Kurtuluş Savaşı Destanı, Büyük Misafir, Şaylok, Yer Demir Gök Bakır, İki Pazartesi'nin Hikayesi."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.