7 °C

TMO, haşhaşın kilosuna 2.60 TL verecek

Alım fiyatı 20 kuruş artırılan haşhaşta uygulama ve esasları TMO belirleyecek.

TMO, haşhaşın kilosuna 2.60 TL verecek

 

ANKARA - Haşhaş kapsülü baş alım fiyatı, bu yıl için kilogram başına 20 kuruş artırıldı. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), 2010 yılı ürünü çizilmemiş haşhaş kapsülünün kilosunu 2,60 liralık baş alım fiyatından alacak.

Haşhaş Kapsülü ve Tohumu Alımı ve Satımı Hakkında Bakanlar Kurulu Kararı, 1 Temmuzdan geçerli olmak üzere Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Karar ile 2010 yılı çizilmemiş haşhaş kapsülünün baş alım fiyatı 2,60 lira olarak açıklanırken, buna ilişkin alım ve uygulama esasları TMO tarafından belirlenecek. TMO, 2011 yılı için haşhaş kapsülü fiyatları ilan edilinceye kadar  yeni mahsulü 2010 yılı fiyat ve şartlarıyla satın alacak ve daha sonra fiyat farkı meydana geldiği takdirde bu miktar üreticiye ayrıca ödenecek.

Yetki TMO'da

Haşhaş tohumunun alımı ve satımına ilişkin fiyat, miktar ve bunlara ilişkin uygulama esaslarını TMO belirleyecek. Ofis, haşhaş ekim, üretim, kontrol, kapsül alım, depolama, muhafaza, sevk ve imalat işlemlerinin modernizasyonu için gerekli tarımsal ve teknolojik araştırma geliştirme çalışmalarını yapmak, uygulamak ve diğer işlemleri yapmak için ihtiyaç duyulan her türlü malzeme, demirbaş eşya, araç ve gereçleri satın almaya, kiralamaya, gerektiğinde ithal etmeye, geçici veya daimi işyeri açmaya, kapatmaya, depo ve arazi kiralamaya yetkili olacak. Haşhaş ve alkaloid konuları gereği ihtiyaç duyulan cihaz, ekipman, yedek parça, kimyasal madde ve ikmal malzemelerini FOB/FOT veya C F şekli ile ithal edebilecek. Ofis, gerektiğinde gıda ve süs bitkisi amacıyla haşhaş ekimi yaptırmak üzere üreticilerle sözleşme yapabilecek.

Haşhaş ekimini teşvik edici tedbirlerin alınması, kaliteli ürün yetiştirilmesi için yapılan ıslah çalışmaları, tohumluk üretimi, kapsülün muhafazası ve depolanması ile satın alınan ürünlerin değerlendirilmesindeki maliyet artışları dikkate alınarak, TMO'ca haşhaş kapsülü ve kapsülden elde edilen morfin ve türevleri ile haşhaş tohumunun iç ve dış satışlarından, tohumluk üretim ve dağıtımından doğabilecek zararlar, görev zararı sayılacak ve Hazinece karşılanacak.

Masraflar Hazine'den

TMO'nun bu kapsamda doğan ve/veya doğacak görev zararı alacaklarına mahsuben, alacak tutarlarının incelenmesi tamamlanana kadar finansman ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla önceden yapılacak ödemeler, ilgili mevzuatında belirlenen usul ve esaslar uyarınca, Hazine Müsteşarlığı bütçesinde yer alan ilgili ödenekten karşılanacak. Önceden ödenen ve/veya ödenecek olan görev zararlarının incelenmesini müteakip lehe ve/veya aleyhe bir fark ortaya çıkarsa, taraflar ödeme yükümlülüklerini faizsiz olarak yerine getirecek.

TMO'nun haşhaş kapsülü alımı için gerek duyacağı finansman, bütçeye konulan ödenekten yapılacak aktarımlar ve iç veya dış kredi temini suretiyle karşılanabilecek. TMO'nun bu kapsamda yurt içinden veya yurt dışından kullanacağı döviz ya da TL cinsi kredileri üzerinden, Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi yapılmayacak. Söz konusu krediler nedeniyle bankaların lehe aldıkları paralar, yüzde 1 oranında banka ve sigorta muameleleri vergisine tabi olacak.

Ofis tarafından kredi temini için yapılacak ''alım garantili satış'' ve benzeri finansman tekniklerinin uygulanmasında belirlenen alım-satım şartları aranmayacak. Bu işlemlerden doğan alım-satım farkları ve diğer giderler borçlanma maliyeti olarak kabul edilecek.

Ekim yapılacak yerlerde değişiklik yok

Kararname ile haşhaş ekimi yapılacak il ve ilçeler konusunda geçen yıla göre bir değişiklik yapılmadı. Buna göre,  2010 yılı sonbaharından itibaren Afyonkarahisar, Amasya, Burdur, Çorum, Denizli, Isparta, Kütahya, Tokat, Uşak'ın tamamı ile Balıkesir'in Balya, Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Kepsut, Savaştepe ve Sındırgı ilçeleri, Eskişehir'in Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, Mahmudiye, Mihalıççık, Seyitgazi ve Sivrihisar ilçeleri, Konya'nın Ahırlı, Akören, Akşehir, Beyşehir, Derbent, Doğanhisar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Seydişehir, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak ilçeleri, Manisa'nın Merkez, Demirci, Gördes, Köprübaşı, Kula, Sarıgöl ve Selendi ilçelerinde izin belgesi karşılığında haşhaş ekimi ve çizilmemiş haşhaş kapsülü üretimi yapılabilecek.

Geçen yıl baş alım fiyatı, 2,40 lira olarak açıklanmıştı. TMO, kararnameye istinaden, 31 bin 86 kilogram alım yaparak, karşılığında üreticilere 72,4 milyon lira ödemişti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap