4 °C

TOKİ Başkanı: Ayder'i yeniden inşa edeceğiz

TOKİ Başkanı Ergün Turan, "Arama Konferansı, alan gezisi ve gerçekleştireceğimiz çalıştay neticesinde Ayder'i doğal güzelliklerine tekrar kavuşturup özlediğimiz Ayder'i inşa edeceğiz" dedi.

TOKİ Başkanı: Ayder'i yeniden inşa edeceğiz

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Rize'deki Ayder yaylasını yenilemek ve korumak üzere yapılan çalışmalara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Kentsel tasarım projesi için dört farklı alternatif proje çalışması başlattıklarını söyleyen Turan, bu kapsamda 14-15 Ekim'de yapılan Arama Konferansı'yla sivil toplum örgütleri, kamu sektörü, özel sektör ve Ayder'deki hak sahipleri ile yerel halkın ortak fikir arayışında bir araya getirildiğini ifade etti.

Arama Konferansı'na ilişkin sonuç raporlarının tamamlanma aşamasında olduğunu dile getiren Turan, şöyle konuştu:

"Kentsel tasarım projelerimizi tamamlayıp, yapacağımız çalıştay ile kentsel tasarım ve mimari yaklaşım alternatifleri üzerinde istişarelerde bulunacağız. Gerçekleştireceğimiz çalıştay ile mülkiyet sorunlarının çözümü, proje modelleme yaklaşımının geliştirilmesi, doğal ve sosyolojik olarak sürdürülebilir bir alan yönetimi konularında ortak kararlar üreteceğiz"

Kentsel tasarım projesini vatandaşlara tanıtıp, hak sahiplerinden görüş alacaklarını, bölgedeki bütün paydaşları bir araya getirip "Sürdürülebilir bir Ayder'i nasıl inşa ederiz?" sorusuna cevap arayacaklarını anlatan Turan, "Arama Konferansı, alan gezisi ve gerçekleştireceğimiz çalıştay neticesinde Ayder'i doğal güzelliklerine tekrar kavuşturup özlediğimiz Ayder'i inşa edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Ayder Yaylası'ndaki evler plansız bir şekilde inşa edildi"

TOKİ Başkanı Turan, Ayder Yaylası'nda yakın zamanda yapılmış evlerin geleneksel yapım karakterinden uzak, plansız bir şekilde inşa edildiğini vurguladı.

Ayder Yaylası'nın, güçlü bir altyapıya ulaştırılması gerektiğine dikkati çeken Turan, "Mevcut olanakları en iyi biçimde değerlendirip doğayı bozmadan, kısa vadeli çıkarlar yerine uzun vadeli çıkarlar için yatırım yapılmalı ve parçacı yaklaşımdan çok bütüncül bir yaklaşımla konu ele alınmalıdır" diye konuştu.

Bugüne kadar bu büyüklükte planlanmış bir yayla projesinin olmadığını vurgulayan Turan, "Bu çalışma, ülkemizde plancılık, mimarlık ve mühendislik açısından bir ilk olacaktır" dedi.

Turan, restorasyon çalışmalarında vatandaşların mağdur edilmeyeceğini, yaylanın geleneksel dokusunun bozulmayacağını, Karadeniz kültürünü yansıtan mimarinin bölgede yaşatılacağını söyledi.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.