Topbaş: Her şeyi halka sorsak icraat yapamayız

Kadir Topbaş, "Haydarpaşa Port'u da halka soralım" seslerine "Her şeyi halka sorsak icraat yapamayız" diye cevap verdi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL – İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gezi Parkı olaylarının sona ermesi için sosyal medyayı kullanan gençlerden destek istedi. Topbaş, "Eylemi başından beri halk hareketi haline getirmek istediler, halk aradan çekilince oyunları bozuldu" dedi. 

Turizm sektörü temsilcileri ile bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, toplantının ardından açıklamalarda bulundu. Gezi Parkı olaylarını değerlendiren Topbaş, Türkiye'nin geleceğinin karartılmakta olduğunu savunurken, "Bizler yarınlarımız olan gençlerimiz ile güzelliğe yürümeliyiz. Çekişmeyi ortadan kaldıracak adımlarda bulunmaktayız" dedi. 

Topbaş, olaylarının artık sona erdirilmesi için çağrı yaparken sosyal medyayı iyi kullanan gençlerden de dünyaya her şeyin düzeldiğine dair mesaj vermesini istedi ve İstanbullulara seslenerek, "Ricam bunun dozunu burada bakalım. Birileri buralardan rantlar kazanabilirler. Eylemi başından beri halk hareketi hale getirmek istediler, halk aradan çekilince oyunları bozuldu. Gezi Parkı içinde gerçekten düzenleme yaptık. Arzumuz kardeşlik ortamında Gezi Parkı'nın beraber kullanılması" diye konuştu. 

Olayların ekonomiye etkilerine işaret eden Topbaş, turizmin olaylardan çok etkilendiğini vurguladı. Bundan sonraki süreçte halkın sıkıntılarının dikkate alınacağının altını çizen Topbaş, "Farklı bir yönetim anlayışını ortaya koyacağımızı ifade etmiştim. Taksim'deki olayları kullanmak isteyen gruplara fırsat verilmemesini istiyoruz. İçeride toplantı yaptığımız turizmciler endişe içinde. Burada bu devam ederse sıkıntı yaşanırsa 2020 Olimpiyatları hayal olur. Kaybeden biz oluruz. Kazananların kim olduğunu biliyoruz" dedi. 

Haydarpaşa Port'u da halka soralım diyorlar

Demokratik hak olarak bunu sergilemek isteyenlere söylenecek bir şey olmadığını belirterek "Bir durak projesini bile halka soracağız" sözlerini de hatırlatan Topbaş, "Kadıköy Meydanı'nı sorsak diyorlar, sadece Kadıköy'e değil tüm İstanbul'a sormak lazım. Haydarpaşa Port'u da halka soralım diyorlar. İngiltere'de de benzer bir proje yapıldı ve halka sorulmadı. Neden çünkü hükümet projesi, zaten sayın başbakanımız bunu seçim öncesinde sordu ve halktan yetki aldı. Biz yerel yönetim olarak halka sormalıyız diyerek bir otobüs durağını ifade ettik. Her şeyi halka sorsak icraat yapamayız" diye konuştu. Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu yılki yatırım bütçelerinin 8,5 milyar lira olduğunu vurgularken, "Dünya kadar iş yapılmış, bunların hepsini soramazsınız" dedi. 
Topbaş ayrıca Taksimi şantiye görüntüsünde kurtarmak gerektiğini de dile getirirken, "Şu an inşaatın yüzde 80'i tamamlandı" dedi. 
Otellerdeki rezervasyon iptalleri olduğunu da anımsatan Topbaş, bunları ortadan kaldırmak için çalıştıklarını belirtti.