Topbaş'tan 'Fikirtepe' uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, Fikirtepe’de hiçbir yere verilmeyen ölçekte imar düzenlemesi yaptıklarını belirterek "Vatandaşlarımız attıkları imzalara dikkat etmelidir. Belediyelere gidin bilgi alın, hukukçularla görüşün" dedi

DHA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş, "Hasanpaşa'daki Kadıköy Gazhane Binaları Restorasyonu Tanıtım Töreni"ne katıldı.
İhalesi tamamlanan ve inşaatına başlanan proje hakkında bilgi veren Topbaş, yıllardır atıl vaziyette duran tarihi Hasanpaşa Gazhanesi'ni enerji müzesi ve kültür merkezine dönüştürdüklerini söyledi. Geçmişte İstanbul'un yakıt ihtiyacının karşılandığı 3 önemli tesisten biri olan Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi'nin, ihtiyaç kalmadığı için 1993 yılından bu yana atıl vaziyette olduğunu belirten Topbaş, restorasyon projesinin Kadıköy ve İstanbul için çok önemli olduğunu belirtti. Tarihi Hasanpaşa Gazhanesi’nin ihtiyaç kalmadığı için 1993 yılından bu yana atıl vaziyette olduğunun altını çizen İBB Başkanı Kadir Topbaş, “Bu kadar yoğun yaşamın olduğu Kadıköy’ün ciddi bir kültür merkezine ve müzeye ihtiyacı var. Restorasyon yapılacak olan bu alan, insanların gelip kültür sanat faaliyetlerini yürütebileceği bir yer olacak. Var olan fonksiyonların korunacağı projeyle burası yaşayan aktif bir mekan olmasını istediğimiz için sinema, tiyatro, kafeterya gibi fonksiyonlar yüklüyoruz. Yakın bir tarihte tamamlanacak olan bu mekan gıpta edilecek, heyecanla gezilecek görülecek bir yer olacak" dedi.

"Vatandaşlarımız attıkları imzalara dikkat etmelidir"

Fikirtepe’de hiçbir yere verilmeyen ölçekte imar düzenlemesi yaptıklarını belirten Kadir Topbaş, “Muhalefet insanları korkutamasın ve kazancı milletimizin olsun istedik. Hatta, ‘Sakın ha çantacılara kulak açıp geleceğinizi karartmayın’ dedim. Maalesef bazı vatandaşlarız daha fazla mal mülk sahibi olacağız diye birilerinin tuzağına düştüler. Proje bugüne kadar tamamlanmalıydı. Örnek gösterebilmeliydik. Burada hazırlıkları tamamlayan birkaç inşaata başlandı. Fikirtepe’de bilgilendirme ofisi kuruldu ama kapandı, kapanmamalıydı. Tekrar kurulması için talimat veriyorum. Fikirtepe’de hiç kimseye vermeyeceğimiz 4 emsale kadar verdik. Bakanlıktaki plan onaylarındaki gecikmeler için genel sekreter yardımcımızla toplantı yapın. Bakanlıkla da görüşelim. Tek yetkili İBB olmadığı için çok geç kalındı. Arzu ettiğimiz namuslu, işini bilen müteahhitlerle vatandaşlarımızın bir araya gelerek bu sorunu bitirmesiydi. Vatandaşlarımız attıkları imzalara dikkat etmelidir. Karınca duası gibi yazılmış yazılara, ballandırarak aktarılan sözlere bakılıp imza atılmaz ki. Belediyelere gidin bilgi alın, hukukçularla görüşün. Yönetimler sizin sorunlarınızı çözmek için var. Maalesef Fikirtepe yüzde 60’ı 200 metrekarenin altında araziler. Birleştirilsin, güzel büyük binalar yapılsın istedik. Prosedürler uzadı" şeklinde konuştu.

Etiketler