Toplu görüşmede üçüncü tur

Memur-Sen, "Hükümet önerisini artık masaya getirmeli" değerlendirmesini yaparken, Kamu-Sen; "Bakan gündemi tek taraflı belirliyor" eleştirisini yaptı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Devlet Bakanı Hayati Yazıcı başkanlığında, Kamu İşveren Kurulu ile kamu görevlileri sendikaları arasında yürütülen toplu görüşmenin üçüncü turu Başbakanlık Merkez Bina'da başladı.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, bugün sendikal hak ve çalışma hayatına yönelik talepler ile hizmet kollarının sorunlarının ele alınacağını söyledi.

Geçici ve sözleşmeli çalışanların durumu, özelleştirme uygulamaları gibi önemli konuları değerlendireceklerini dile getiren Gündoğdu, bütün bu gündemin 1 günde konuşulmasının yeterli olmadığını ifade etti.

"Artık hükümetin bugün mali haklarla ilgili önerisini masaya getirmesi lazım" diyen Gündoğdu, 28 Ağustosta rakam getirilerek "evet" ya da "hayır" demelerinin beklenmemesi gerektiğini vurguladı. Gündoğdu, "Bu bir referandum değil. Pazarlık edeceğimiz konular var. 'Evet' ya da 'hayır' dememizin beklenmesi haksızlık olur. Sayın Bakanın masaya rakam getirmesi lazım" dedi.

Kamu-Sen: Bakan gündemi tek taraflı belirliyor

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da görüşme gündeminin Bakan Yazıcı tarafından tek taraflı belirlendiğini savunarak, bu tavrı kınadıklarını söyledi.

Görüşme takvimi daraltılarak kamuoyu oluşturmalarının engellendiğini öne süren Akyıldız, sendikal hak ve çalışma hayatına yönelik talepler ile hizmet kollarının sorunları gibi önemli konuların 1 güne sıkıştırılmasını anlamakta güçlük çektiklerini ifade etti.

Bugün bu gündem maddelerinin yetiştirilmesinin mümkün olmadığını belirten Akyıldız, gündemin yeniden gözden geçirilmesini isteyeceklerini bildirdi. Akyıldız, "Henüz kamu çalışanlarının hiçbir sorununu konuşma, tartışma, değerlendirme fırsatımız olmadı. 14 gün yatıp, sadece 1 gün kamu çalışanlarının mali ve sosyal haklarını konuşmamız beklenmesin. Yasada 15 gün var. Sayın Bakan olmayan yetkisini kullanarak gündemi sıkıştırmak istemektedir. Kamu çalışanlarının sorunlarını kamuoyu gündeminden çıkarmak istemektedir. Bu konudaki ısrarımızı sürdüreceğiz" diye konuştu.

 

Etiketler