9 °C

Törenlerin iptaline tepki gösterdi

Cumhuriyet Bayramı törenlerinin iptal edilmesini kınayan Kılıçdaroğlu, "Depremde şehit olmuş 63 öğretmenimizin aziz ruhlarını incittiklerinin acaba farkındalar mı?" dedi.

Törenlerin iptaline tepki gösterdi

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP Hükümeti'nin Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etmesini kınayarak, "Bu kararı alanlar, öğrencilerini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenlerine hazırlayan, depremde şehit olmuş 63 öğretmenimizin aziz ruhlarını incittiklerinin acaba farkındalar mı" dedi.

Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet'in ilanının 88. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında, "Cumhuriyetimizin 88. yıldönümünü kutlamaya hazırlanırken şehitler verdik, Van'da, Erciş'te yüzlerce insanımızı kaybettik, binlerce yaralımız var. Elbette acımız büyüktür" diyen Kılıçdaroğlu, "Ama bu büyük acıları gerekçe göstererek Cumhuriyet törenlerini iptal etmek doğru değildir. Çünkü Cumhuriyet 'tasada ve kıvançta beraber olmak' demektir. Ayrıca Cumhuriyet, 'kimsesizlerin kimsesi olmak', Van'a Erciş'e daha fazla sahip çıkmak demektir" dedi.

Resepsiyonların iptalini anlayışla karşıladıklarını, ancak resmi tören geçişlerini, okullarda Cumhuriyet etkinliklerini iptal etmenin Cumhuriyeti anlamamak, Cumhuriyetin erdemlerini bilmemek demek olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Bu kararı alanlar, öğrencilerini 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Törenlerine hazırlayan, depremde şehit olmuş 63 öğretmenimizin aziz ruhlarını incittiklerinin acaba farkındalar mı? Unutulmamalı ki, Cumhuriyet, uluslaşma yolunda attığımız en büyük adımın hatırlanmasıdır. O adımın gerisinde yaşanmış büyük acılar, büyük felaketler vardır. O adımın gerisinde binlerce şehidin kanı vardır. Bu topraklarda hür bir şekilde onurluca yaşamanın çelik iradesi vardır. O adımın gerisinde, bu ülkede yaşayan herkesin, kıvançta ve tasada birlik ve beraberlik yemini vardır. Atalarımızın ettiği o yemin, bir daha bozulmamak üzere edilmiş bir yemindir. Bize, bugün yaşadığımız acıları, ızdırapları ve felaketleri göğüsleme gücü veren işte o yemindir. Van'da bu büyük milleti zor gününde kucaklaştıran işte bu yemindir, bu Cumhuriyet'tir. Cumhuriyet Bayramları, bu andın her nesil tarafından tekrarlanışıdır. Bu törenler yeni kuşaklara millet olmanın hazzını yaşatır kıvançta ve tasada bir olmayı öğretir. Cumhuriyetin ruhunu anlamayanlara, bu büyük millet hak ettiği dersi mutlaka verecektir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.