6 °C

Torium AVM açıldı

Esenyurt'ta 95 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Torium'da, 180 mağaza yer alıyor.

Torium AVM açıldı

İSTANBUL - Torunlar Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, perakende sektörünün Türkiye'nin en çok istihdam yaratan sektörleri arasında yer aldığını, özellikle gençlere yeni iş imkanlarının sunulduğu AVM yatırımlarının bu gelişimde önemli bir rol üstlendiğini söyledi.

Torun, 200 milyon dolar yatırımla Esenyurt Haramidere'de yapımı tamamlanan Torium Alışveriş Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada, inşaatına 2008 yılında başlanan alışveriş merkezinin, sektöründe öncü bir rol üstleneceğini belirtti.

Konsepti, mimarisi, açık çarşısı, eğlencesi, kültürel ve sanatsal aktiviteleriyle Torium'un önemli bir sosyal ve kültürel değişim merkezi olarak faaliyet göstereceğini ifade eden Torun, "Perakende sektörü Türkiye'nin en çok istihdam yaratan sektörleri arasında yer almaktadır. Özellikle gençlere yeni iş imkanlarının sunulduğu AVM yatırımları, bu gelişimde önemli bir rol üstlenmektedir. Torium da bölgede yaşayan genç nüfusu kapsayan yaklaşık 2 bin kişiye istihdam yaratmıştır" diye konuştu.

Açılışa Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım,   ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katıldı.

Torium'da, 180 mağaza yer alıyor

Esenyurt'ta 95 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Torium'da, 180 mağaza yer alıyor. Türkiye'nin önde gelen markalarına ev sahipliği yapan Torium'da, mağazaların yanı sıra eğlence konseptiyle aylık bir milyonun üzerinde ziyaretçi sayısı hedefleniyor.

Alışveriş merkezi içerisinde dört mevsim kış sporları ve kar eğlencesi yaşatmak amacıyla kurulan ve şu anda 50 santimetre kalınlığında kar bulunan "Torium Snowpark" adlı eğlence merkezinde, kızaklı tüp kaydırak, 55 metre uzunluğunda 3 sıçrama rampalı snowboard parkuru, çift ahşap kızak rampası, halatlı dağ tırmanışı, kayak eğitim parkuru ve kar oyun alanı yer alıyor. "Torium Snowpark" 6 milyon euro yatırımla hayata geçirildi.

Alışveriş merkezindeki 5 milyon euro yatırım ile 3 bin 500 metrekare alana kurulan 'Starpark lunapark" ise dünyada son yıllarda en çok tercih edilen lunapark dev oyuncaklarını ilk kez Türkiye'ye taşıyor. Lunaparkta 18 metrekarelik döner kule, 360 derece döner dev uçan sandalye, farklı yönlere hareket edebilen alabora ve dans eden tepsi gibi bir çok oyuncak bulunuyor.

Çevre dostu yaklaşımı ile sektöründe örnek bir proje olarak da dikkati çeken Torium'da, doğal havalandırma alt yapısı ile desteklenen havalandırma sisteminde "gece soğutması" yöntemi kullanılarak, yılda yüzde 20-25 oranında enerji tasarrufu sağlanacak.

Ayrıca, "Torium Snowpark"ta eriyen kar sularından elde edilen su da AVM'nin havalandırma sistemlerinde kullanılarak, enerji tasarrufuna katkı sağlayacak.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.