10 °C

Trabzon'daki uçak kazası için soruşturma başlatıldı

Pegasus Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağının Trabzon'da pistten çıktığı olayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Öte yandan uçağın bulunduğu yerden kurtarılması için bölgeye büyük vinçler sevk ediliyor. Çalışmaların yarın tamamlanması bekleniyor.

Trabzon'daki uçak kazası için soruşturma başlatıldı

Pegasus Hava Yolları'na ait bir yolcu uçağı Trabzon Havaalanı'na inişi sırasında pistten çıktı.

Mürettebat dahil 168 kişi taşıyan uçağın pistten çıkma nedeninin belirlenmesi amacıyla başlatılan teknik çalışma sürüyor. Bu arada Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilgili soruşturma başlattı, ayrıca pilotların ifadelerine başvuruldu.

Seferler yeniden başladı

Öte yandan uçuşa kapatılan Trabzon Havalimanı'ndan ilk sefer bu sabah yapıldı. Kazanın ardından THY'nin TK 2831Trabzon-İstanbul, TK 2836/39 İstanbul-Trabzon-İstanbul ve TK 7438/39 Sabiha Gökçen-Trabzon seferleri iptal edilmişti.

Havalimanına indikten sonra pistten çıkan yolcu uçağına yönelik çalışmalar için ise sabah saatlerinde üç çekici ile itfaiye ve güvenlik ekipleri olay yerine yönlendirildi. Çalışmalar sonucu yolculara ait valiz ve eşyalar, uçaktan alınarak bir otobüse konuldu.

Uçağın bulunduğu yerden kurtarılması için bölgeye Ankara'dan büyük bir vinç sevk ediliyor. Uçağın, yarın kurtarılarak hangara alınması ve burada gerekli incelemelerin yapılması bekleniyor.

Trabzon'daki uçağı kurtarmak için vinç talep edildiTrabzon'daki uçağı kurtarmak için vinç talep edildi

Pegasus'tan açıklama

Konuya ilişkin Pegasus tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Pegasus Hava Yolları'na ait PC8622 nolu Boeing 737-800 tipi TC-CPF tescilli tarifeli kalkış saati 21:25 olan Ankara-Trabzon uçağının, 13 Ocak'ta Trabzon Havalimanı'na iniş yaptığı sırada pistten çıktığı bilgisini doğrulamaktan dolayı üzgünüz. Uçağımızdaki 162 yolcu, 2 pilot ve 4 kabin görevlisi tahliye edilmiştir. Herhangi bir can kaybı veya yaralanma bulunmamaktadır"

Vali: Her türlü tedbir alındı

Trabzon Valisi Yücel Yavuz da herhangi bir yaralanma olayı yaşanmadığını bildirdi.

Yavuz, "İlk etapta yapılması gereken yolcularımızın tahliye edilmesi ve yerlerine ulaştırılmasıydı, bunlar da gerçekleştirildi. Çok şükür bir sorunumuz kalmadı. Hastaneye tedbiren başvuranlar var, sayısını tam bilmiyorum ama kayda değer bir rakam değil. Onlarda da herhangi bir sorun olmadığı ifade edildi" dedi.

Vali Yavuz, her türlü tedbirin alındığını belirterek, "Uçağın oradan alınması, diğer iş ve işlemlerle ilgili her türlü tedbirler alındı, bunlar peyderpey yürütülecek" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.