TÜBİTAK 17 ilin gürültü haritasını çıkardı

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Ergin, "MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde 17 ilin yerleşim alanlarında yer alan karayolu, demiryolu, endüstri ve eğlence tesislerini kapsayan stratejik gürültü haritaları tamamlandı" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Marmara Araştırma Merkezi (MAM) Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsünün (ÇTÜE), Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde 17 ilin stratejik gürültü haritalarını hazırladığını bildirdi.

Ergin, TÜBİTAK MAM bünyesinde bulunan ÇTÜE faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Stratejik gürültü haritasının, belirli bir alan dahilinde farklı kaynaklardan yayılan gürültü etkilerinin fiziksel çevre faktörleri hesaba katılarak değerlendirilmesi için tasarlanan bir harita olduğunu anlatan Ergin, söz konusu çalışmanın kentlerin gürültü politikasının gelişimine de yardım edeceğini ve böylece illerdeki gürültülü noktalara gürültüyü artıracak yeni mekanların açılmasının da engellenebileceğini söyledi.

Ergin, haritaların şehirlerde maruz kalınan gürültünün stratejik tahminine de kaynak sağlayacağına işaret ederek, yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde kamuya ve karar mercilerine bilgi oluşturması açısından da önem taşıdığını vurguladı. Stratejik gürültü haritası sonuçlarının, iller için önemli veriler sağladığını belirten Ergin, gelecekte oluşabilecek gürültü problemlerinin de büyük oranda planlama aşamasında önlenebileceğini anlattı.

"Havalimanlarının gürültü haritası da çıkarıldı"

TÜBİTAK bünyesinde "Stratejik Gürültü Haritalarının Oluşturulması ve Gürültü Azaltım Senaryolarının Geliştirilmesi" konusunda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren Ergin, "MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü, Türkiye'de ilk kez Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinatörlüğünde ve ilgili belediyelerin desteğiyle Adana, Adıyaman, Antalya, Balıkesir, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kayseri, Malatya, Manisa, Mersin, Sakarya, Samsun, Sivas ve Trabzon gibi 17 ilin stratejik gürültü haritalarını hazırladı. Bu kapsamda söz konusu illerin yerleşim alanlarında yer alan karayolu, demiryolu, endüstri ve eğlence tesislerini kapsayan stratejik gürültü haritaları tamamlandı." diye konuştu.

Ergin, Türkiye'de ilk kez havalimanı gürültü haritalarının da TÜBİTAK MAM Çevre ve Temiz Üretim Enstitüsü tarafından oluşturulduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüyle yürütülen projeler kapsamında, 39 havalimanının 27'si için stratejik gürültü haritaları hazırlandı, 12'si için çalışmalar devam ediyor. Bunun yanında Mersin Büyükşehir, Bolu ve Sivas belediyeleri ile yapılan protokoller çerçevesinde de ülkemizde ilk kez illerdeki sıcak noktalar için 'Gürültü Azaltım Senaryolarının Geliştirilmesi ve Gürültü Eylem Planlarının Hazırlanması' çalışmalarına başlandı."