23 °C

Tüketici güveni azaldı

GFK Türkiye'nin araştırmasına göre Tüketici Güven Endeksi, ağustos ayında 3,5 puan azalarak 92,7 oldu.

Tüketici güveni azaldı

ANKARA - Araştırma Kuruluşu GFK Türkiye tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, Tüketici Güven Endeksi, ağustos ayında 3,5 puan azalarak 92,7 oldu.

Tüketici Güven Endeksi, temmuz ayında 96,2 puan düzeyindeydi.

GFK Türkiye'den yapılan açıklamaya göre, tüketiciler ağustos ayında, "terör, futbol camiasındaki şike iddiaları ve Genelkurmay Başkanı ile Kuvvet Komutanlarının istifalarını" gündemdeki en önemli olaylar olarak belirtti.

Endeksin alt kalemlerine ve değişim oranlarına bakıldığında ağustosta gelecek 12 ay için hanenin maddi durumuna yönelik beklenti 1,7 puan (yüzde 1,6) azalarak 107,4 puana geriledi.

Genel ekonomik duruma yönelik beklenti de 8,2 puan (yüzde 6,7) azalarak 115,1 puana düştü. İşsizlik oranının azalacağına yönelik beklenti 7,9 puan (yüzde 8,3) azalarak 87,1 puan olarak kaydedildi. Tasarruf eğilimi 3,9 puan (yüzde 6,8) artarak 61,3 puan olarak izlendi.

Avrupa Birliği Tüketici Güven Endeksi 4 puan azaldı

Tüm AB üye ve aday ülkelerde aynı sorular ve yöntem ile hesaplanan Tüketici Güven Endeksinin ülkeler arası karşılaştırma yapma imkanı tanıdığı ifade edilen açıklamaya göre, Temmuz 2011 ile karşılaştırıldığında Ağustos'ta Avrupa Birliği Tüketici Güven Endeksi 4 puan azaldı.

Ülkelere bakıldığında ise İngiltere ve İtalya'da 1, Bulgaristan'da 2, İspanya'da 4 ve Almanya'da ise 8 puanlık düşüş gözlemlendi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap