28 °C

Tüpraş İzmir rafinerisinde çıkan yangın söndürüldü

Aliağa ilçesindeki Tüpraş İzmir rafinerisinde yangın çıktı. Kısa sürede söndürülen yangından üretim ve satış operasyonlarının etkilenmediği bildirildi

Tüpraş İzmir rafinerisinde çıkan yangın söndürüldü

Aliağa ilçesinde Tüpraş rafinerisinde sabah saatlerinde yangın çıktı. Yangının ham petrol tankında çıktığı öğrenildi. Yangına Tüpraş, Petkim ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait itfaiye ekipleri müdahale etti.

Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz, elektrik kablosundaki arızadan dolayı meydana gelen patlamanın etkisiyle ham petrol tankının alev aldığını söyledi.

Yangına, Tüpraş, Petkim, İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerince hızla müdahale edildiğini aktaran Yılmaz, "Yangın kontrol altına alındı. Alanda soğutma çalışmaları sürüyor" dedi.

Tüpraş'tan açıklama

Öte yandan Tüpraş İzmir rafinerisindeki yangının çevre ve insan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmadığı, rafineri üretim ve satış operasyonlarının planlandığı şekilde devam ettiği bildirildi. Tüpraş'tan yapılan açıklamada "saat 10.50'de Tüpraş İzmir Rafinerisi Hampetrol Ünitesi tuz giderici çıkış hattında bir kaçak nedeniyle alevlenme meydana geldiği, Rafineri Teknik Emniyet Ekiplerinin duruma anında müdahale ettiği" belirtildi.

Alevlenmenin kısa sürede söndürüldüğü kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Olay sırasında Aliağa  Belediyesi ve Petkim teknik emniyet grupları destek amaçlı rafineriye gelmişlerdir. Olayın çevre ve insan sağlığına olumsuz bir etkisi bulunmamaktır. Rafineri üretim ve satış operasyonları planlandığı şekilde devam etmektedir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap