13 °C

Türk askeri Aden körfezine uğurlandı

TCG Gökçeada Firkateyni, Aksaz'daki deniz üssünden yola çıktı.

Türk askeri Aden körfezine uğurlandı

AKSAZ - TCG Gökçeada Firkateyni, Aden Körfezi'nde Birleşik Deniz Kuvvetlerine bağlı olarak görev yapmak üzere Aksaz'daki deniz üssünden yola çıktı.

TCG Gökçeada, gemi komutanı Deniz Kurmay Yarbay Cihat Aşan ile personelin koşar adım gemiye binmesi ve gemiye Türk bayrağının çekilmesinin ardından limandan ayrıldı.

TCG Gökçeada'ya liman çıkışına kadar 1 helikopter eşlik ederek, selamladı.

Denizcilerin aileleri ve Aksaz Deniz Üs Komutanı Tümamiral Yalçın Kavukcuoğlu ile Güney Görev Grup Komutanı Tuğamiral İsmail Taylan da el sallayarak gemiyi uğurladı.

Törene katılan askerler, "Sizlerle gurur duyuyoruz", "Provanız Nete Olsun", "Denizleriniz Sakin Olsun" yazılı pankartlar açtı.

Törende asker çocuklarının "Babam Gökçeada'da", "En Büyük Gökçeada", "Sizinle Gurur Duyuyoruz" yazılı şapkalar taktığı görüldü.

Gemi komutanı eşini bu göreve yollamaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Esra Aşan, "2 yaşındaki oğlum ve ben onunla gurur duyuyoruz. Onu özleyeceğiz ama böyle bir göreve gittiği için de sevinçliyiz. Denizci eşi olmak çok güzel bir duygu" dedi.

Törene, çok sayıda askeri personel ve gemide görev yapanların yakınları da katıldı.

Gökçeada Firkateyni

Gemide, AB-212 helikopteri, Sualtı Taarruz Timi, Sualtı Görev Timi bulunuyor. TCG Gökçeada, görev kapsamında Görev Kuvveti 151 taktik komutasında keşif-gözetleme faaliyetleri yürüterek, deniz haydutluğuna karşı milli angajman kuralları çerçevesinde hareket icra edecek ve bölgede sancak/varlık gösterecek.

Gemi, Aden Körfezi'ne 7 gün içinde ulaşacak ve 5 Ağustos tarihinden itibaren tahsisli karakol sahasında göreve başlayacak. TCG Gökçeada 1 Eylül 2010 tarihi itibariyle GK 151 komutasının Türk Amirale geçmesi ile komuta gemisi olarak 1 Aralık 2010 tarihine kadar görev yapacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.