10 °C

Türk çifte Alman gümrüğünde şok

Düğün takıları ile Almanya'ya giden Türk çiftten gümrük vergisi istendi ve vergi kaçırmaktan suç duyurusunda bulunuldu.

Türk çifte Alman gümrüğünde şok

Türkiye'den Almanya'ya dönen yeni evli çift, düğün takıları nedeniyle Nürnberg Havaalanı'nda şok yaşadı.

Gelinin bilezikleri, yüzük ve küpeleri için gümrük vergisi istendi. Ayrıca tüm sorumluluğu üzerine alan 21 yaşındaki damat hakkında da vergi kaçırmaktan suç duyurusunda bulunuldu. 

Nürnberg Gümrük Dairesi'nin yaptığı açıklamaya göre, Türkiye'den gelen genç çift ile yanlarındaki akrabaları olan kadın gümrüğe tabi eşyayı bildirmeden gümrükten çıkmak istedi. Ancak kontrol sırasında yeni evli kadının üzerinden ve çantasından 14 bin Euro'luk altın çıktı. Eşi, gümrük memurlarına, altınları düğün hediyesi olarak aldığını ve kuyumcunun kendilerine, “Almanya gümrüğünde bir sorun çıkmaz” dediğini söyledi. Ancak görevliler altınlar için 3 bin Euro gümrük vergisi istediler. Ayrıca vergi kaçakçılığından işlem yaptılar.

Nürnberg Gümrük Dairesi, 430 euronun üzerindeki altının gümrüğe tabi olduğu konusunda uyarıda bulundu. Gümrük Dairesi, hangi eşyanın ve hangi miktarların gümrüğe tabi olduğu konusunda sadece kendilerinden bilgi alınmasını, bu konuda satıcıların beyanlarına riayet edilmemesini de istedi. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap