18 °C

Türk heyeti Antarktika'da

Antarktika kıtasında kurulması planlanan üs için ön çalışma yapmak üzere 9 kişilik heyet kıtaya gitti.

Türk heyeti Antarktika'da

Antarktika kıtasında kurulacak, 'Türkiye Bilimsel Araştırma Üssü' çalışmaları için bilim adamlarından oluşan 9 kişilik ön fizibilite ekibi bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Antarktika'nın King George Havalimanı'na gitti.

Türkiye'nin kutup araştırmaları yapan tek merkezi olan İTÜ PolReC'nin oluşturduğu ön fizibilite ekibinin başkanı Doç. Dr. Burcu Özsoy kıtaya hareket öncesi, "Bütün dünya ülkeleri bir gün, yeryüzünde kuraklık yaşandığında Antarktika'ya yönelecek. Çünkü Antarktika dünyanın yüzde 70 tatlı su rezervlerine sahip. Türkiye'nin bu denli önemli bir süreçte rol üstlenmesi ve bu coğrafyalarda bilimsel, teknolojik, ekonomik ve siyasal boyutlarıyla kısa ve orta vadede nasıl var olacağına yönelik çalışmaları hız kesmeden sürdürmesi gerekiyor." diye konuştu.

Kıtada yürütülecek çalışmalara ilişkin bilgi veren Özsoy, "Antarktika'da uçaktan indikten sonra araştırma gemisine geçeceğiz. Çalışmalarımız bu gemide 30 gün sürecek. Özellikle iklim değişiklikleri ve sualtı, su üstü canlılar üzerinde araştırmalar yapacağız." dedi.

Ekipte, İTÜ PolReC Müdürü Doç. Dr. Burcu Özsoy liderliğinde, Karadeniz Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ersan Başar, Hitit Üniversitesi'nden Öğr. Gör. M. Nurullah Alkan ile İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Burak Karacık, Dr. Hakan Yavaşoğlu, Arş. Gör. O. Sabri Durak, Arş. Gör. Ayşe Giz Gülnerman Gengeç, Kaptan Özgün Oktar ve Kaptan Sinan Yirmibeşoğlu yer alıyor.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap