24 °C

Türkiye atçılıkta Avrupa 4.'sü

TJK Genel Sekreteri Alakuş, atçılığın her geçen yıl geliştiğini belirterek, "Sektörde dünyada 9., Avrupa'da 4. sıradayız" dedi.

Türkiye atçılıkta Avrupa 4.'sü

Türkiye Jokey Kulübü (TJK) Genel Sekreteri Turgut Alakuş, son yıllarda gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının gerekse de TJK'nın ülke genelinde sektöre ciddi yatırımlar yaptığını söyledi.

Türkiye'deki hipodromlarda ışıklandırma ve ahır eksikliklerinin ciddi manada giderildiğini anlatan Alakuş, sektörün yatırımlarla daha fazla ivme kazanma potansiyelinin bulunduğunu ifade etti.

Atçılığa ilginin her geçen yıl arttığını ifade eden Alakuş, "Atçılık, son yıllarda çok gelişen ve büyüyen bir sektör haline geldi. Sektörde dünyada 9'uncu, Avrupa'da 4'üncü sıradayız. Bizde aksayan konu, yetiştiricilik meselesi. Atlarımızın satışını sağlamamız lazım. Atlar el değiştirsin, satılsın, yeni taylar sektöre kazandırılsın istiyoruz. Bunun için de çalışmalar yapıyoruz" diye konuştu.

"Birçok ünlünün atı var"

Ünlü isimlerin hipodromlarda koşan atlarının bulunduğuna dikkati çeken Alakuş, "Birçok ünlünün atı var. Daha fazla kişi de at sahibi olmak istiyor. İbrahim Tatlıses, İsmail Türüt, Işın Karaca ve Emre Karayel'in atları, yarışlara katılıyor. Yine başka ünlü isimler de sektöre girmek istiyor" dedi.

9 ilde hipodrom

Türkiye'de hipodrom bulunan 9 il arasında İstanbul, İzmir, Adana, Kocaeli ve Şanlıurfa'da hem gündüz hem de gece yarışları yapılıyor.

Ankara, Elazığ, Diyarbakır ve Bursa'da yer alan hipodromlarda ise sadece gündüz koşuları gerçekleşiyor.

Öte yandan Alakuş, Antalya, Samsun, Erzincan ve Konya'ya da hipodrom açılması için çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap