9 °C

Türkiye, Avrupa’nın en fazla yatırım hedeflenen 8. ülkesi

Türkiye, Avrupa’nın en fazla yatırım hedeflenen 8. ülkesi

İSTANBUL - Türkiye bu yılın ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 15 artışla 10 milyar dolar seviyesine ulaşan birleşme ve satın alma işlemleri ile Avrupa’da en fazla yatırım hedeflenen sekizinci ülke konumunda bulunuyor.

HSBC’nin Global Bankacılık Türkiye Başkanı Selim Kervancı, “Politik gelişmelere rağmen birleşme ve satın almaların istikrarlı olduğunu görüyoruz. Ortadoğu ve Asya’dan artan bir ilgi var ve bu bölgelerden daha fazla şirket varlıklarını artırmak için çaba gösteriyor” dedi.

Ortadoğu’dan bir bankacı da, “Birleşme ve satın alma işlemleri söz konusu olduğunda Türkiye’de politik riski gözardı etme eğilimi bulunuyor” dedi. Borsadaki gerilemeyle şirketlerin piyasa değerlerindeki düşüş satın alma işlemlerinin hızlanmasına yardımcı olurken, bankacılar daha çok enerji, finans, tüketim ve sağlıkla ilgili sektörlerde hareket bekliyorlar.

Ernst&Young Kurumsal Finansman Bölüm Başkanı Müşfik Cantekinler, “Önümüzdeki dönemde, özelleştirmelerin başını çektiği enerji işlemlerinin gerçekleşmesini öngörmekteyiz. Bunun yanında genç ve dinamik nüfusun çoğunlukta olması ve tüketim harcamalarının artması sebebiyle perakende sektöründe bazı büyük ölçekli işlemler öne çıkabilir” dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.