17 °C

Türkiye Barolar Birliği'nden suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği, 7. sınıflara yönelik yapılan deneme sınavındaki Alevilikle ilgili sorunun tepkilere neden olduğunu belirterek suç duyurusunda bulundu

Türkiye Barolar Birliği'nden suç duyurusu

Türkiye Barolar Birliği, Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 7. sınıflara yönelik yapılan deneme sınavındaki Alevilik ile ilgili bir sorunun, öğrenciler arasında din ve mezhep ayrımcılığına neden olduğu iddiasıyla ilgililer hakkında suç duyurusunda bulundu. 

Türkiye Barolar Birliğinden yapılan açıklamada, söz konusu deneme sınavına 152 bin öğrencinin katıldığı belirtilerek, Alevilikle ilgili sorunun tepkilere neden olduğu savunuldu. 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testinde "Alevilik-Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özellikler arasında hangileri bulunur?" sorusuna yer verildiği aktarılan açıklamada, "Sorunun cevapları arasında, Hz. Ali sevgisi, On İki İmam sevgisi maddeleri yer alırken Kur'an sevgisi ve doğa sevgisinin Alevi-Bektaşiliğin dayandığı karakteristik özellikler arasında yer almaması dikkat çekti" ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada, Türkiye Barolar Birliğinin, Milli Eğitim Bakanlığından ilgililer hakkında idari soruşturma açılmasını talep ettiği ve ayrıca Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduğu kaydedildi. 

Suç duyurusu dilekçesinde, şu görüşler savunuldu: 

"Sağlıklı bir toplumun şu anki garantisi olan çocukların eğitim kurumlarında karşılaştığı din ve mezhep ayrımcılığına dair tavır, kendi inançlarından, kişiliklerinden endişe duymalarına sebebiyet vereceğinden, alıntılanan temel eğitim amacına aykırı şekilde 'ruh ve duygu bakımından dengeli ve sağlıklı şekilde gelişmiş bir kişiliğe' sahip olmalarını engellemekte, kendilerini diğer din ve mezhepteki akranlarından farklı görmek suretiyle ayrımcılığa yol açmaktadır." 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap