8 °C

Türkiye, Rusya’ya karşı hamle için Paris görüşmelerini bekliyor

Rusya'nın ekonomik yaptırımlarına yanıt vermeye hazırlanan Türkiye, iki ülke liderlerinin ve heyetlerinin Paris'te gerçekleştireceği temaslar sonrasında adım atacak.

Türkiye, Rusya’ya karşı hamle için Paris görüşmelerini bekliyor

Rusya’nın önceki gün açıkladığı 6 maddelik ekonomik yaptırım paketine Türkiye’nin ne karşılık vereceği halen merak konusu. 

Her iki ülkedeki karşılıklı yatırımların envanterini çıkaran Türkiye tarafı, sağduyulu ilerlemeyi ve bugün Paris’teki iklim zirvesinde yaşanabilecek olası bir sıcak gelişmeyi bekliyor. 

Eğer Putin ve Erdoğan’ın da katıldığı zirvede umulduğu gibi sıcak bir temas olmazsa Türkiye’nin benzer bir hamle gerçekleştireceği belirtiliyor. 

Şimşek önlemleri masaya yatırdı

Türk jetlerinin, sınır ihlali yapan Rus uçağını düşürmesiyle başlayan iki ülke arasındaki gerginlik, ağırlığı Rusya tarafından olmak üzere giderek koşullara ağırlaşan yaptırımlara doğru kayıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerde Rusya’nın lehine olan enerji ticaretini içermeyen geniş kapsamlı bir yaptırım paketini imzaladı. Türkiye ise ilk etapta Türk vatandaşlarının zorunlu işler dışında Rusya’ya seyahatlerini ertelemesi yönünde telkinde bulundu. Ayrıca, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek başkanlığında bir komisyon oluşturarak, alınacak karşı önlemleri masaya yatırma kararı aldı.

Yatırım envanteri 

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş da, Rusya’nın yaptırımları açıkladığı geçen Cumartesi günü Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) yönetimi ve Rusya ile iş yapan Türk işadamlarıyla bir araya geldi. Türkiye’deki Rus yatırımları ile Rusya’daki Türk yatırımlarının bir envanterinin DEİK tarafından çıkarılmasına karar verilen toplantıda, Rusya’nın yaptırımlarına nasıl bir karşılık verileceğine ilişkin açıklamanın da Paris’teki toplantıdan sonra yapılması görüşü ağır bastı. Toplantıda ayrıca, Rusya’da yatırımı bulunan işadamları da yaşadıklarını aktarırken, Rusya’daki Türk çalışanlarına yönelik olası tahliye planları da gündeme geldi. İşadamları Bakan Elitaş’a Rusya tarafından kendilerine şu ana kadar iletilmiş herhangi bir resmi bildirim bulunmadığını da söylediler.

Rusya'nın yaptırımları

Putin’in geçen Cumartesi günü imzaladığı ‘Rusya milli güvenliğini ve vatandaşlarını koruma altına alma ve Türkiye’ye yönelik belirli ekonomik yaptırımların uygulanması’ adıyla duyurduğu 6 maddelik yaptırım paketinde şunlar yer aldı: 

1) Merkezi Türkiye bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya’da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.

2) 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya’da işe alınmasına yasak getiriliyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

3) Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı getiriliyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.

4) Rusya’ya taşımacılık yapan araçlar, sıkı kontrol ve denetim altına alınacak. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye’ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.

5) İki ülke arasında sefer sayısı uçuşlar dışındaki charter seferlerinin tamamı askıya alınıyor.

6) Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınıyor. Rusya’nın milli güvenliğinin koruma altına alınması için Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.