”Türkiye tarihi bir yol ayrımına geldi”

Bahçeli, Şemdinli'de yaşanan terör saldırısını değerlendirerek, "Başbakan'a son çağrımız TBMM'de acilen erken seçim kararı almasıdır" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME
ANKARA - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Çok ağır bir ihanet kuşatması altına alınan ve karanlık bir uçuruma sürüklenmek istenen Türkiye tarihi bir yol ayrımına gelmiştir. Başbakan Erdoğan ve hükümetine terörle mücadelede acil ve etkili önlemler alma çağrısında bulunmak istiyorum" dedi.
Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, Hakkari'nin Şemdinli ilçesi Gediktepe'deki askeri birliğe düzenlenen terör saldırısında 8 askerin şehit düşmesinin ve 14 askerin yaralanmasının Türk milletinin yüreğini dağladığını ve derin bir yasa boğduğunu ifade etti.
"Türk milleti ayaktadır, haklı bir infial ve öfke içindedir" diyen Bahçeli, AK Parti hükümetinin 2002 yılında iktidara geldiğinde terörün bitme noktasına geldiği bir Türkiye devraldığını kaydetti.
Aradan geçen 8 yıla yakın süre içinde terörün sürekli tırmandığını ve Türkiye'nin teröre 800 şehit verdiğini belirten Bahçeli, "Başbakan Tayyip Erdoğan'ın PKK açılımını başlatmasından bu yana ise şehit sayısı 125'e ulaşmıştır" dedi.
Bahçeli, şunları kaydetti:
"Başbakan Erdoğan ve AKP hükümeti, terörle mücadelede tarihin ve milli vicdanın affetmeyeceği büyük bir acz sergilemiş, güvenlik güçlerinin terörle mücadelesini zaafa uğratacak adımlar atmış, dış baskılarla terörün ve etnik bölücülüğün emellerinin adım adım ilerletileceği süreçleri başlatmış, Kuzey Irak'tan kaynaklanan terör tehdidine karşı etkili caydırıcı önlemler almamış, Kuzey Irak'a geniş çaplı kara harekatının önünü kesmiş, Türkiye'nin güvenliğini ABD'nin istihbarat desteğine ve Barzani'nin inisiyatifine terk etmiştir. 
Çok ağır bir ihanet kuşatması altına alınan ve karanlık bir uçuruma sürüklenmek istenen Türkiye tarihi bir yol ayrımına gelmiştir. Başbakan Erdoğan ve hükümetine buradan seslenmek ve teslimiyeti etnik bölücülüğün taşeronluğunu bırakıp terörle mücadelede acil ve etkili önlemler alma çağrısında bulunmak istiyorum."
Bahçeli, 24 Haziran 2010 günü yapılması planlanan MGK toplantısının öne çekilerek gelecek pazartesi günü yapılması önerisinde bulundu.
Terörün iç kaynakları ve unsurlarına karşı gerekli tedbirlerin alınabilmesi için Anayasa'nın 120. maddesine göre bölgede olağanüstü hal ilan edilmesi gerektiğini öne süren Bahçeli, Kuzey Irak'a karşı siyasi, ekonomik ve askeri tüm imkanlar kullanılarak etkili bir caydırıcılık stratejisinin uygulamaya konulması gerektiğini kaydetti.
Devlet Bahçeli, şöyle devam etti:
"Terör saldırılarının kaynaklandığı bu bölgeye geniş çaplı bir kara harekatı yapılmalı ve teröristlerin geçiş yollarını emniyete almak için Kuzey Irak'ta askeri ihtiyaçları karşılayacak geçici güvenlik kuşağı oluşturulması için gerekli hazırlıklara süratle başlanmalıdır. Kandil Dağı'ndaki terör elebaşlarına ve altyapısına karşı etkili bir askeri harekat icra edilmelidir. Kandil terör karargahı olmaktan kalıcı bir şekilde çıkarılmalıdır. Terör örgütünü İmralı'dan serbestçe yöneten terörist başının yakınları ve avukatları ile irtibatı ve dış dünyayla temas kanalları bütünüyle kesilmelidir. Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu kriz ve kaos ortamından çıkabilmesi için acilen Türk milletinin hakemliğine başvurulması artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Başbakan'a son çağrımız TBMM'de acilen erken seçim kararı almasıdır. Başbakan Erdoğan Türkiye'nin geleceğini şahsi ve siyasi ikbal ve çıkar hesaplarıyla ateşe atmanın bedelinin çok ağır olacağını unutmamalıdır.
Bahçeli, "Aziz Şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyor, ailelerine, yakınlarına ve silah arkadaşlarına başsağlığı dileklerimi iletmek istiyorum. Yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum" dedi.
Bu konularda ilginizi çekebilir