15 °C

Türkiye ve KKTC arasında randevu krizi

KKTC Başbakanı Tufan Erhürman'ın randevu istemesine rağmen uzun bir süredir Ankara'ya davet edilmemesinin krize neden olduğu bildirildi.

Türkiye ve KKTC arasında randevu krizi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yeni kurulan hükümetin Başbakanı Tufan Erhürman'ın, randevu istemesine rağmen uzun bir süredir Ankara'ya davet edilmemesi, krize neden oldu. Erhürman'dan önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan istediği randevuyu alan KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay'ın da Ankara'ya gitmekten vazgeçtiği belirtildi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Başbakan Binali Yıldırım, Erhürman'ın Ankara'ya gelme isteğine uzun bir süredir cevap vermiyor. KKTC'de son dönemde Türkiye karşıtı çıkan haberler ve hükümetin kurulma sürecindeki tutumlar Ankara'nın rahatsız olduğu konuların başında geliyor. Ankara, bu süreçte şu anda hükümeti oluşturan Cumhuriyetçi Türk Partisi, Halkın Partisi, Toplumcu Demokrasi Partisi ve Demokrat Parti'den gerekli yakınlığı görmediği düşüncesinde.

Başbakan Yıldırım'ın, Başbakan Erhürman'a randevu tarihi vermemesi de KKTC'nin bir numaralı gündemi haline geldi. KKTC Dışişleri Bakanı Özersay, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçiliği aracılığıyla Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan randevu istedi. Çavuşoğlu da, KKTC'li mevkidaşı Özersay'ın isteğine, "5 Mart'ta Ankara'ya gelebilir" karşılığını verdi. 5 Mart tarihi Büyükelçilik tarafından Özersay'a iletildi.

Ancak KKTC hükümet üyeleri; Erhürman'dan önce Başbakan Yardımcısı Özersay'ın Ankara'ya gitmesine sıcak bakmadı. Özersay'ın da Ankara'ya hükümet arasındaki dengelere işaret ederek, 'öncelikle Başbakan Erhürman'ın Ankara davetinin daha uygun olacağı' yönünde bir mesaj verdiği öğrenildi. Bunun üzerine Çavuşoğlu, Özersay buluşması ertelendi.

'Türkiye ve KKTC birbirinden ayrılmaz iki kardeş''Türkiye ve KKTC birbirinden ayrılmaz iki kardeş'

 

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap