11 °C

Türkiye'nin "çevre enleri" belirlendi

"Türkiye'nin Çevre Enleri" yarışmasında, sanayi tesislerine karşı yürüttüğü etkin çalışmalar dolayısıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birinci oldu

Türkiye'nin "çevre enleri" belirlendi

ANKARA - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye'nin çevreyi korumak için en fazla yatırım ve denetim yapan belediyeleriyle en temiz üretim yapan organize sanayi bölgelerini belirledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre,  2'nci kez düzenlenen "Türkiye'nin Çevre Enleri" yarışmasında, sanayi tesislerine karşı yürüttüğü etkin çalışmalar dolayısıyla Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birinci olurken, Konya Büyükşehir Belediyesi ikinci, Adana Büyükşehir Belediyesi de üçüncü oldu.

Organize sanayi bölgesi kategorisinde, Kayseri ve Antalya organize sanayi bölgeleri en temiz üretim yapan sanayi bölgesi olarak birinciliği paylaştı.

Büyükşehir belediyeleri "katı atık ve atık su arıtma yönetimi, hava kalitesi, iklim değişikliği, büyük endüstriyel kazaların önlenmesi ve acil müdahale, hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının kontrolü" alanlarında yürüttükleri çalışmalar açısından bakanlıkça bir yıl boyunca incelemeye tabi tutuldu. Büyükşehirler kategorisinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birinci olurken, yeni büyükşehir olan Trabzon da nüfusu 50 bin ve 750 bin arasında olan belediyeler arasında birinci seçildi.

Aynı kategoride Şanlıurfa 2'nci, Karaman belediyesi ise 3'üncü oldu. Bu kategoride incelemeye alınan belediyeler "çevre denetim birimi ve Alo Çevre Hattı bulundurup bulundurmadıkları, kanalizasyon ve atık su hizmetinden nüfusunun yüzde 90'ının yararlanması, düzenli depolama, ambalaj atıkları yönetim planı" gibi kriterler dikkate alınarak değerlendirildi.

Türkiye'nin En Temiz Şehri Yarışması’nda büyükşehir ilçe belediyeleri kategorisinde Ankara'nın Altındağ Belediyesi 1'inci, Konya'nın Selçuklu Belediyesi 2'nci ve İstanbul Ümraniye Belediyesi ise 3'üncü oldu. Büyükşehir ilçe belediyeleri, "atık ve atık su yönetimi, hava kalitesi, iklim değişikliği, eğitim ve bilinçlendirme" başlıklarında değerlendirilerek ödüle layık görüldü.  

Türkiye'nin En Temiz Şehri Yarışması’nda nüfusu 10 bin ve 50 bin arasında olan belediyelerde ise birinciliği Nevşehir’in Ürgüp, ikinciliği Yalova'nın Çınarcık, üçüncülüğü ise Akçaabat aldı. Bu kategoride yarışan belediyeler  "atık yönetimi, atık su arıtma ve hava kalitesi" başlıklarında değerlendirmeye tabi tutuldu.

[PAGE]

En temiz organize sanayi bölgesi Kayseri ve Antalya'dan çıktı

Çevresel yönden tüm tedbirleri alması nedeniyle Kayseri Organize Sanayi Bölgesi ve orta ölçekli sanayicilerin bir araya geldiği örnek bir OSB olması nedeniyle de Antalya Organize Sanayi Bölgesi, Türkiye'nin en temiz organize sanayi bölgesi seçildi.

Türkiye'nin en temiz sanayi tesisi yarışmasında; Çanakkale İÇDAŞ Çelik Tesisleri, Adapazarı OTOKAR Otomotiv ve TÜPRAŞ Batman Rafineri Müdürlüğü de en temiz sanayi tesisleri oldu.

Türkiye'nin en temiz sanayi tesisi yarışmasında ikinci kategoride ise dört sanayi tesisi seçildi. Eskişehir Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi Anonim Şirketi (TÜLOMSAŞ), Denizli Deniz Tekstil Sanayi ile Manisa Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Konya İLKO İlaç Sanayi, Türkiye’nin en düzenli sanayi tesisleri olarak belirlendi.

Dereceye giren belediyeler, organize sanayi bölgeleri ve sanayi tesislerine "Çevre Beratları"  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Ankara'da verilecek.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap