Türkiye'nin "en tatlı" parkı olacak

Ordu'da 60 bin 534 metrekarelik alan üzerinde oluşturulacak, 2015'te tamamlanması planlanan Çikolata Parkı Projesi, Türkiye'de alanında ilk olma özelliği taşıyacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ORDU - Ordu'da 60 bin 534 metrekarelik alan üzerinde oluşturulacak Çikolata Parkı Projesi tamamlandıktan sonra Türkiye'de alanında ilk olma özelliği taşıyacak. 

Ordu Valiliği ve Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) işbirliğiyle Gülyalı ilçesinde 5 milyon lira maliyetle yapılacak Çikolata Parkı Projesi içerisinde çikolata satış yerleri, seyir tepesi, oyun parkı, yat iskelesi, ışık oyunları ile çikolata araştırma ve geliştirme merkezi yer alacak. 2014'ün ilk çeyreğinde yapımına başlanacak parkın 2015'te tamamlanması planlanıyor. 

Vali Kenan Çiftçi, yaptığı açıklamada, projenin mimarisinin hazır olduğunu söyledi. 

Projeye ekleme yapılması ve animasyon haline getirilmesinin yaklaşık 4 ay sürdüğünü anlatan Çiftçi, şöyle konuştu: 

"Mimari bitti, sıra detaylandırmakta. Üç bölümden oluşan projenin bir bölümünde gemilerin yaklaşabileceği mekan oluşturulacak. Diğer bir bölümde ise insanların hem havalimanı hem de ilçeyi rahatlıkla seyredebilecekleri yaklaşık 14 metre yüksekliğinde seyir tepesi yer alacak. Bu tepede sincap ve fındık maketleri de olacak. Yine ayrıca söz konusu tepe ile oyun parkı arasında gidip gelecek bir tren yapacağız. Ara bölümlerde ise çikolata satışı yapılacak mekanlar oluşturulacak." 

"Ar-Ge merkezi de kurulacak"  

Vali Çiftçi, parka çikolatayla ilgili araştırmaların yapılacağı Ar-Ge merkezi kurulacağını vurgulayarak, "Yol kenarında bulunan boş alanda yapmayı planladığımız Ar-Ge merkezinin yanına bir de yönetim merkezi oluşturmayı istiyoruz. Bu da projede yer alıyor. Aynı zamanda biz park girişindeki belediye binasını biraz daha geriye çekmek istiyoruz. Belediye başkanımız ve arkadaşlarımız o konuda da bir çalışma yaptılar" ifadelerini kullandı. 

"Türkiye'de ilk olacak"  

Projenin tamamlanmasıyla Türkiye'de ilk olacağını vurgulayan Vali Çiftçi, şunları kaydetti: 

"Türkiye'de ilk olacak ancak dünyada tam olmasa da buna benzer yapılar var. Şunu söylemek gerekir ki Türkiye'de ilk olacak bu proje her anlamıyla bölgenin hareketliliğini artıracak. İnsanların çocuklarıyla zaman geçirebilecekleri, çikolata yiyebilecekleri, çay içecekleri, oyun oynayabilecekleri bir alan olacak." 

Bu konularda ilginizi çekebilir