11 °C

'Türkiye'nin makul hale dönmesini diliyorum'

AP Başkanı Antonio Tajani, "Referandumdan sonra Türkiye'nin yeniden makul hale dönmesini ve Avrupa'yla yapıcı bir ilişki içine girmesini diliyorum" şeklinde konuştu.

'Türkiye'nin makul hale dönmesini diliyorum'

Roma Anlaşması'nın 60'ıncı yılı nedeniyle İtalya parlamentosunda düzenlenen bir toplantı için Roma'ya gelen Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

"Türkiye, bizim temel muhataplarımızdan biri ve AB'nin bir parçası olmaya aday olmuş bir ülke. Ancak son yıllarda, insan hakları, basın özgürlüğü gibi konularda bizim savunduğumuz temel bazı değerlerin aksine giden bir yol izliyor" diye konuşan Tajani, "Bir gazetecinin hoşa gitmeyen şeyler yazdığı için tutuklanması bizim aklımızın almadığı, kabul edilemez şeyler" dedi.

Tajani, Türkiye'de suların durulması arayışına girilmesi gerektiğini belirterek, "Orada birçok söylem, Erdoğan'ın içeride bütünlük sağlaması ve destek arayışı için gerekiyor. Ben, referandumdan sonra Türkiye'nin yeniden makul hale dönmesini ve Avrupa'yla yapıcı bir ilişki içine girmesini diliyorum" ifadesini kullandı.

"Hollanda'yı Nazizm'le itham edemezsiniz"

"Türkiye, AB'ye üyelik yolunda ilerlemeyi isterse izleyeceği yol belli. Ancak şimdi doğru yönde ilerlemiyor" diyen İtalyan politikacı, şöyle konuştu:

"Gerek (Jean- Claude) Juncker, gerek (Donald) Tusk ve gerekse de ben, Hollanda gibi demokratik bir Avrupa ülkesini rencide etmenin, tüm Avrupa vatandaşlarını rencide etmek anlamına geldiğinin altını çizdik. Hollanda gibi bir ülkeyi Nazi olmakla itham edemezsiniz, çünkü onlar da Nazizm'den ağır yara aldı. Bunlar kabul edilemez."

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.