29 °C

'Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması şart'

Sultan Murad Tümeni komutanlarından Şıhlı, "Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması lazım çünkü ellerinde deneyimli, çok güçlü askerleri var." dedi.

'Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması şart'

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı Sultan Murad Tümeni'nin komutanlarından Şıhlı Şıhlı, Musul'u kurtarmak için başlatılan operasyonları desteklediklerini ancak daha önce Sünnilere karşı ciddi insan hakları ihlallerinde bulunan Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin operasyonlara katılmasından ciddi endişe duyduklarını söyledi.

Şıhlı, Musul'un Haziran 2014'ten bu yana terör örgütü DEAŞ'ın elinde olduğunu hatırlatarak, bölgenin DEAŞ'ten temizlenmesi için yürütülen operasyonlara Haşdi Şabi, Irak askeri ve polisi, Ninova Muhafızları, yerel aşiretler ve Peşmerge'nin katıldığını kaydetti.

Türkiye'nin de bu operasyonlarda yer almasının önemine dikkati çeken Şıhlı, Cerablus'un terör unsurlarından temizlenmesinde Türkiye'nin büyük rol oynadığını belirtti.

Şıhlı, verilen destek sayesinde Cerablus'ta büyük zaferler kazandıklarını, Türkiye'nin ayrıca Cerablus'a insani yardımlar yaptığını anlatarak, şunları dile getirdi:

"Türkiye'nin Musul operasyonuna katılması lazım çünkü ellerinde deneyimli, çok güçlü askerleri var. Iraklılara yardım edebilecek bir devlettir. Haşdi Şabi grupları, Musul'u aldıktan sonra diğer yerlerde yaptığını yapacak. Peki ne yaptılar bunlar? Özellikle Sünni halka büyük zararlar verdiler. Buradaki Sünnilerin evlerin yaktılar, dövdüler hatta öldürdüler. Bunlar çok sakıncalı şeylerdi. Bunları asla tasvip etmiyoruz. Türkiye'nin katılımıyla bunlar tabii ki gerçekleşmeyecek. O zaman herkese 'Durun' diyecekler. Haydar el-İbadi'nin bas bas bağırması, Türkiye'yi istememesi bundan kaynaklanıyor ama Türkiye'nin katılması en büyük şarttır."

"Türkiye'nin gözünün petrolde olmadığını biliyoruz"

Şıhlı, Türkiye'nin operasyonlara katılmasıyla Musul'un aydınlanacağını anlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Tabii ki Batılı devletler Türkiye'yi istemiyor. Irak, petrol ülkesidir. Onlar da zannediyor ki Türkiye de oranın petrolüne sahip çıkacak. Türkiye'nin gözünün böyle bir şeyde olmadığını biliyoruz. Şuradan biliyoruz, Cerablus'a girdiğimizde burada 800 kişiye yakın kişi yaşıyordu ama şu anda 40 bini aştı. Bunların yemelerini, içmelerini, barınmalarını, giyinmelerini, kısaca her şeylerini Türkiye karşılıyor. Allah razı olsun. Bunlar çok önemli. Bugün Musul'a Türkiye'nin gitmesi Musul halkını yükseltir, oraya hayat götürür. Orası da Cerablus gibi aydınlanır."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap