Türkmenistan'dan Rus operatöre ayar

Türkmenistan, hisselerinin en az yüzde 50'sini istediği ülkedeki en büyük GSM operatörü Rus şirketi "MTS Türkmenistan"ı hizmet dışı bıraktı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

AŞKABAT - Türkmenistan'ın en büyük GSM operatörü Rus şirketi "MTS Türkmenistan" hizmet dışı kaldı.

21 Aralıktan kullanıcılarına sms yoluyla geçici bir süre hizmet veremeyeceğini duyuran Rus MTS şirketinin lisansının askıya alındığı bildirildi. Ancak Rus şirketinin ne zaman çalışmaya başlayacağına dair herhangi bir bilgi verilmezken, cep telefonu kullanıcılarının yüzde 80'ine hizmet veren GSM operatörünün hizmet dışı kalmasıyla halk, yeni hat alabilmek için devlete ait olan diğer GSM operatörü Altyn Asyr'ın satış noktalarına akın etti.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Moskova merkezli OAO Mobile TeleSystems (MTS) şirketi, Türkmen yetkililerin Türkmenistan'daki biriminin faaliyetlerinin 21 Aralıktan itibaren bir ay süreyle durdurulacağını duyurmuştu.

Öte yandan şirket, 5 yıllık lisans sözleşmesinin neden uzatılmadığına dair Türkmenistan Komünikasyon Bakanlığından herhangi bir açıklama yapılmadığını belirtirken, Türkmen tarafının MTS şirketinin hisselerinin en az yüzde 50'sini istediği ifade edildi. 

Beş milyon nüfuslu Türkmenistan'da şu zamana kadar devletin kontrolündeki Altyn Asyr GSM operatörü ile Rusya'nın MTS şirketi cep telefonu kullanıcılarına hizmet veriyordu.

 

Etiketler