8 °C

TÜSİAD: İlişkiler normalleşmeli

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, ABD ile karşılıklı olarak vizelerin askıya alınmasına ilişkin "ABD ile gerilim endişe verici, ilişkiler normalleşmeli" dedi.

TÜSİAD: İlişkiler normalleşmeli

Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, ABD ile yaşanan vize krizine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Bloomberg'in sorularını telefonda yanıtlayan Özilhan, ABD ile Türkiye arasında uzun zamandır biriken sorunlar olduğunu, diplomatik kanalların devreye sokulmasıyla ilişkilerin normalleşmesi gerektiğini belirtti.

Özilhan, "Uzun süredir biriken sorunlar artık bir 'sorunlar yumağına' dönüştü. 50 yıldır ABD ile ilişkileri izleyen biri olarak söyleyebilirim ki iki ülke çok az böyle sorun yaşadı. Batı'da son dönemde Türkiye'nin Rusya, İran ve Venezuala temasları sonrasında 'Türkiye eksen mi değiştiriyor?' sorusu var. ABD ve Batı'ya da Türkiye ile ilişkileri normalleştirmek için görev düşüyor. Türkiye birkaç terör örgütüyle mücadele ederken müttefiklerini yanında görmek istiyor" dedi.

Vize kararı kimleri etkileyecek?Vize kararı kimleri etkileyecek?

'Vize durdurma siyasi bir karar''Vize durdurma siyasi bir karar'

Gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'daGözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.