24 °C

Tutuklu vekiller mahkemeye başvuracak

Cezaevinden aday olup, milletvekili seçilen Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Engin Alan'ın avukatları resmi sonuçların açıklanmasının ardından mahkemeye başvuracak.

Tutuklu vekiller mahkemeye başvuracak

İSTANNBUL- Milletvekili seçilen ikinci "Ergenekon" davasının tutuklu sanıkları eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, Cumhuriyet Gazetesi yazarı Mustafa Balbay ve "Balyoz Planı" davasında tutuklu olan emekli Korgeneral Engin Alan'ın avukatları, resmi sonuçlar açıklandıktan sonra mazbata ile birlikte mahkemeye başvuracaklar.

Haberal'ın avukatı Dilek Helvacı, yaptığı açıklamada, kesin sonuçlar ilan edildikten sonra İl Seçim Kurulundan müvekkilinin milletvekili seçildiğine dair tutanak alınarak Yüksek Seçim Kuruluna (YSK) başvuracaklarını söyledi.

YSK'nın kendilerine vereceği mazbatayı mahkemeye sunacaklarını ifade eden Helvacı, dosyada mevcut delil durumu, tutuklamayı gerektirecek suç şüphesinin bulunmadığı, ayrıca kaçma ve delilleri karartma şüphesinin bulunmadığı gerekçesine dayandırılan tahliye talebini, Haberal'ın milletvekili seçilmesinin "kaçma ve delilleri karartma şüphesi bulunmadığı olgusunu kuvvetlendiren bir durum olduğu" göz önünde bulundurularak, emsal uygulamalar da dikkate alınmak koşuluyla kanunlar önünde eşitlik ilkesi gereğince isteyeceklerini vurguladı.

Mahkemenin halk iradesine saygı göstereceğine inanıyoruz

Balbay'ın avukatı Mehmet İpek de, resmi sonuçların açıklanmasını beklediklerini ifade ederek, seçim kurulundan aldıkları mazbatayla, müvekkilinin yargılandığı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine başvuracaklarını kaydetti.

Engin Alan'ın avukatı Ahyan Nacak da, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunun önünde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, YSK'nın Alan'ın milletvekili seçildiğine dair mazbatayı İl Seçim Kuruluna göndereceğini belirtti.

Bu mazbata ile mahkemeye başvuracaklarını ifade eden Nacak, "Davadaki tutuklama tedbir mahiyetindedir. Engin Alan Paşa'nın MHP'den seçilmesi millet iradesinin göstergesidir. Millet iradesi her şeyin üstündedir. Mahkemenin de milletin iradesine saygı göstereceğine inanıyoruz. Milletin seçtiği birinin tedbir amaçlı tutuklu kalmasını mahkemenin öngörmeyeceği kanaatindeyiz" dedi.

Alan'ın bir mesajı olup olmadığı sorusu üzerine Nacak, Alan'ın "Yüce Türk Milletinin iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini söylediğini" kaydetti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap