13 °C

Tüzükle ilgili gereğini yaparız

Kılıçdaroğlu, "Resepsiyonu bu kadar büyütmeyin. Arzu eden arkadaşlar katılır arzu etmeyenler katılmaz" dedi.

Tüzükle ilgili gereğini yaparız

ANKARA - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından CHP'ye tüzük değişikliği konusunda gönderilen yazıya ilişkin olarak, "Hukuk devletiyiz, eğer bir yazı gelmişse gereğini yapacağız" dedi. 

Kılıçdaroğlu, İstanbul'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının tüzük değişikliğine ilişkin CHP'ye uyarı yazısı gönderdiği hatırlatılarak, bu konudaki tavırlarının ne olacağının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Hukuk devletiyiz, eğer bir yazı gelmişse gereğini yapacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, kurultaya gidilip gidilmeyeceği sorusuna da "Eğer yazı böyle ise kurultaya gideriz. Yazı öyle değilse yazının gereği ne ise onu yaparız. Sonuçta hukuk kuralları içinde gereği ne ise yerine getirilecektir" karşılığını verdi.

Bir gazetecinin, "Daha önce kurultaya gidilebileceği" yönünde açıklamaları olduğunu ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının yazısında da 15 gün içinde tüzüğün yürürlüğe konulmasının istediğinin hatırlatması üzerine de Kılıçdaroğlu, "Biz de tüzüğü uygulamaya koyarız, bu kadar basit" dedi. Kılıçdaroğlu, herhangi bir karar verilmeden önce yazıyı görmesinin gerektiğini de vurguladı.

"İsteyen katılır isteyen katılmaz"

Çankaya Köşkü'ndeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna katılıp katılmayacağına ilişkin soruyu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Resepsiyonu niye bu kadar büyütüyorsunuz arkadaşlar. CHP grubunu serbest bıraktık arzu eden arkadaşlar katılır arzu etmeyenler katılmaz. Sonuçta o kadar büyük bir iş değil ki bu. Bu ülkede yoksulluk var, açlık var. Bu ülkede bir sürü sorun var. Asıl sorunlar onlar ben resepsiyona gitsem ne olur gitmesem ne olur. Parti serbest, isteyen gider istemeyen gitmez. Sayın Cumhurbaşkanı'nın daveti vardır, o davete isteyen katılır, istemeyen katılmaz. Ne böyle bir ön yargımız var ne de Sayın Cumhurbaşkanı'na karşı bir ön yargı besliyoruz. Dolayısıyla bir resepsiyondur. Törene katılacağız ama durum olur, koşullar olur gider katılırız ya da katılmayız. Sınırlama söz konusu değil, arzu eden milletvekillerimiz giderler, katılırlar. Yani böyle bir boykot havamız da söz konusu değil aslında, böyle bir düşüncemiz de yok."

Tüzük yazısı dağıtıldı

CHP, konuya ilişkin yanlış anlaşılmaları önlemek amacıyla tüzük değişikliğiyle ilgili olarak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'nın imzasıyla gönderilen yazıyı basın mensuplarına dağıttı.

CHP Basın Birimi'nden gönderilen yazıda, 22-23 Mayıs 2010'da yapılan 33. Olağan Kurultay ve sonrasında tüzük değişikliğine ilişkin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve CHP arasındaki yazışmalar hatırlatıldı.

CHP'nin 21 Aralık 2008'de yapılan 14. Olağanüstü Büyük Kurultayı'ndaki tüzük değişikliklerinin yürürlük tarihinin, Parti Meclisi'nce belirlenmesine karar verildiği, Parti Meclisi'nin de bu tarihi 22-23 Mayıs 2010'daki 33. Olağan Kurultay olarak belirlediği ifade edildi. Yazıda, ''Yapılan bu tüzük değişikliklerine ilişkin hükümlerin, kurultayda seçilecek organların seçimine doğrudan bir etkisinin bulunmadığı anlaşılmıştır'' denildi.

CHP'nin 33. Olağan Kurultayı'nın gündem maddeleri arasında tüzük değişikliğinin bulunmadığı belirtilerek, bu nedenle tüzüğün yürürlük tarihinin ertelenmesine ilişkin işlem yapılamayacağı kaydedildi.

Yeni tüzük

CHP'nin 14. Olağanüstü Kurultayı'nda kabul edilen tüzük, Merkez Yönetim Kurulu'nun (MYK) yapısı ile Genel Sekreterin görev ve yetkilerini yeniden düzenlenmesini öngörüyor.

Yeni tüzüğe göre, MYK'da Genel Başkan ve Genel Sekreterin yanı sıra görev alanları belirlenen 13 Genel Başkan Yardımcısı görev yapacak. Genel Başkan Yardımcılarının görev alanları, ''Örgütlenme ve Örgüt Yönetimleri'', ''Seçim ve hukuk işleri'', ''Partinin Tanıtımı, Basın ve Propagandası'', ''Yerel Yönetimler'', ''Meslek Kuruluşları, Sendikalar ve Diğer Sivil Toplum Kuruluşları'', ''Dış İlişkiler ve Yurtdışı Örgütlenme'', ''Kadın Örgütlenmesi ve Kadın Kolları'', ''Gençlik Örgütlenmesi ve Gençlik Kolları'', ''Ekonomik ve Mali Politika'', ''Halkla İlişkiler, AR-GE'', ''Bilim Yönetim ve Kültür Platformu'', ''Parti İçi Eğitim'', ''İdari ve Mali İşler'' şeklinde düzenlenecek.

MYK üyeleri Parti Meclisi içinden Genel Başkan tarafından belirlenecek. Yeni yapılanmada Genel Sekreter yardımcılıkları ve Genel Saymanlık kaldırılarak, bu görevler Genel Başkan Yardımcılarına verilecek.

Tüzüğe göre, Genel Sekreterin görevleri de yeniden düzenlenecek. Buna göre Genel Sekreter, bütün yargı mercilerinde özel ve resmi daire, kurum ve kuruluşlarda, gerçek kişiler, özel ve resmi tüzel kişilerle olan ilişkilerde Genel Başkan adına bizzat veya vekille partiyi temsil edecek. Resmi kurumlarda partinin temsil edilmesi, yazışmalar, hukuk işleri ve örgütten sorumlu olacak. Genel evrak kaydının tutulması, partinin yazışma ve haberleşme işlerinin yürütülmesi, partinin bütün resmi ve parti içi yazışmalarının gözetim ve denetimi de genel sekreterin görev alanı içine alınacak. Ayrıca Genel Sekreter, partinin üye genel kütüğünün tutulmasını ve parti arşivinin düzenlenmesini de sağlayacak.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.