31 °C

Uğur Dündar için takipsizlik kararı

Dündar hakkındaki suç duyurusuna ilişkin takipsizlik kararı verildi

Uğur Dündar için takipsizlik kararı

 

 

İSTANBUL - Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten savcıların, kendilerine "hakaret edildiği" iddiasıyla gazeteci Uğur Dündar hakkındaki suç duyurusuna ilişkin "takipsizlik" kararı verdi.

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı, "Ergenekon" soruşturmasını yürüten özel yetkili Cumhuriyet savcıları Ercan Şafak, Mehmet Ali Pekgüzel, Fikret Seçen, Mehmet Murat Yönder, Zekeriya Öz ve Nihat Taşkın'ın "müşteki" olarak yer aldığı başvuruyla ilgili incelemesini tamamladı. 

Bakırköy Cumhuriyet Savcılığının kararında, müşteki savcıların 27 Mart 2009'da sundukları şikayet dilekçesinde, Uğur Dündar'ın 25-26 Mart 2009 tarihli Star TV haber programında müştekilerle ilgili iddialarda bulunduğunun ileri sürüldüğü kaydedildi. Kararda, Dündar'ın avukatı Vural Ergül'ün HSYK'ya sunduğu şikayet dilekçesinde de aynı savcılar hakkında mesnetsiz iddialarda bulunulduğunun öne sürüldüğü ifade edildi.

Savcılığın kararında, bu iddialara yönelik Dündar ve avukatı Ergül ile iddialara yer veren Hürriyet, Radikal, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerinin sorumluları hakkında da müşteki savcıların şikayetçi olduğu kaydedildi.

Milliyet, Radikal ve Hürriyet gazetelerinin sorumluları hakkında verilen şikayet dilekçesinin tefrik edilerek, bu kişilere ilişkin kamu davaları açıldığı, avukat Vural Ergül hakkında da soruşturmanın devam ettiği belirtilen kararda, Dündar hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturmada, söz konusu haber programında Dündar'ın hakaret içeren ifadelere yer vermediğinin bilirkişi raporuyla belirlendiği aktarıldı.

Kararda, Dündar'ın ifadelerinin eleştiri mahiyetinde olduğu, atılı suç unsurlarının oluşmadığı ve HSYK'ya sunulan dilekçedeki ifadelerin avukat Ergül'e ait olduğunun anlaşılması nedeniyle, Dündar hakkında atılı suçlardan "kovuşturmaya yer olmadığı" ifade edildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap