21 °C

UNICEF'ten korkutan rapor!

Dünyada 20 yaş altı her 10 kız çocuğundan birinin fuhuşa zorlandığı belirtilen UNICEF raporunda, rakamın 120 milyonu aştığı açıklandı

UNICEF'ten korkutan rapor!

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER - Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), dünyanın çeşitli bölgelerinde çocuk ve gençlerin, sürekli olarak fiziksel, cinsel ve duygusal şiddete maruz kaldığına dikkati çekti.

UNICEF, 190 ülkeden verileri araştırarak hazırladığı raporunda, 2012'de 120 milyondan fazla genç kızın fuhşa zorlandığını ve cinayet kurbanlarının beşte birinin 20 yaş altı genç ve çocuklardan oluştuğunu açıkladı. 

UNICEF Direktörü  Anthony Lake, "Şiddet, ne yazık ki yaş, coğrafya, din, etnik köken ve gelir düzeyi gözetmeden tüm çocukları etkiliyor. Çocuklar, güvende olmaları gereken evlerinde, okullarında ve yaşadıkları çevrelerde bile aile üyelerinin, öğretmenlerinin, komşularının ve diğer çocukların şiddetine maruz kalıyor" dedi.  

Rapora göre, özelikle Orta ve Güney Amerika ülkelerinde 10-19 yaşlarındaki erkek çocukları arasında en önemli ölüm sebeplerinden biri cinayet. Boko Haram'ın nisan ayında 200'den fazla kız çocuğunu okuldan kaçırdığı Nijerya, 2012'de cinayete kurban giden 13 bin çocuk ve genç ile listenin başında yer alıyor. Nijerya'yı 11 bin çocuğun cinayete kurban gittiği Brezilya izliyor. Kuzey Amerika ve Avrupa ülkelerinde en yüksek çocuk cinayeti oranı ise ABD'de bulunuyor. 

Çocuklara yönelik cinsel şiddet, korkutucu boyutlara ulaştı

Çocuklara yönelik cinsel şiddet ise çok daha yaygın görülüyor.  Dünyada 20 yaş altı her 10 kız çocuğundan biri, fuhşa zorlanıyor. Cinsel köle olarak kullanılan kız çocuklarının sayısının 120 milyonu geçtiği sanılıyor.

Erken yaşta evlendirilen 240 milyon genç kız var!

Erken yaşta evlendirilen genç kızların sayısının ise 240 milyon olduğu tahmin ediliyor. Evliliğe zorlanan genç kızların üçte biri ise eşleri tarafından duygusal, fiziksel ve cinsel şiddete maruz bırakılıyor. Küçük yaşta evlilik, en çok Afrika kıtasında özelikle Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda ve Zimbabve'de görülüyor. 

Avrupa ve Kuzey Amerika'da ise çocuklar, en çok internet ortamında cinsel şiddete maruz kalıyor. 2009'da İsviçre'de yapılan bir araştırma, 15-17 yaşlarındaki kız çocuklarından yüzde 22'sinin erkek çocuklarının da yüzde 8'inin en az bir kez cinsel şiddete maruz kaldığını ortaya çıkardı.  

UNICEF, çocuk kurbanların korku nedeniyle yaşadıklarını dile getirememesi, birçok ülkede çocukları koruyan yasaların bulunmaması ve çocuk koruma hizmetlerinin olmaması nedeniyle çocuklara yönelik şiddet olaylarının giderek arttığına işaret etti.   

UNICEF Çocuk Koruma Birimi Başkanı Susan Bissell, "Çocukların her gün dünyanın dört bir yanında yaşadığı şiddet olayları, sorunun ciddiyetini ortaya koymaktadır. Bu şiddet olaylarının büyük bir kısmı, aslında çocuklara bakmakla yükümlü kişiler tarafından işlenmektedir. Dünya çapında 2-14 yaşlarında her 10 çocuktan 6'sı, fiziksel cezaya maruz kalıyor. Sadece 39 ülkede çocuklara fiziksel ceza verilmesini yasaklayan yasalar bulunuyor" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap