22 °C

Uyuşturucu yaşı 14'e indi

Yeşilay Başkanı Balcı, 31 bin lise öğrencisi arasında yapılan araştırmaya göre, öğrencilerin beşte birinin mutlaka sigara ya da alkol kullandığını belirtti.

Uyuşturucu yaşı 14'e indi

ANKARA - Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Muharrem Balcı, yapılan araştırmalara göre, uyuşturucu kullanma yaşının 14'e kadar indiğini bildirdi.

Balcı, yazılı açıklamasında, İstanbul Valiliğinin onayı ile İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından "madde kullanımı" araştırması yapıldığını belirtti.

İstanbul'da 31 bin lise öğrencisi arasında yapılan ve son yılların en kapsamlı araştırması olan çalışmadan, endişe verici sonuçlar çıktığını ifade eden Balcı, şunları kaydetti:

"İstanbul'un 28 ilçesindeki 154 okulda bu yıl içinde gerçekleştirilen araştırmaya 31 bin 272 öğrenci katıldı. Araştırmadaki en ilginç verilerden biri de sosyete uyuşturucusu olarak bilinen ve 1 gramı 150 dolardan alıcı bulan kokainin liselilerin kullandığı maddeler arasında yer alması. Araştırma, uyuşturucuyla tanışma ve kullanma yaşının 14'e kadar indiğini gösteriyor. Öğrencilerin beşte biri mutlaka sigara ya da alkol kullanıyor. Veriler, 14 ile 18 yaş arası gençliğin uyuşturucu bataklığına giderek saplandığını gösteriyor."

Benzer çalışmaların farklı şehirlerde de yapıldığını ve çıkan sonuçların birbirini destekler mahiyette olduğunu belirten Balcı, "Sigara deneme yaşı 13.5, alkolde yaş 13, uyuşturucu maddede 14, esrarda ise deneme yaş ortalaması 15'e kadar düşmüş durumda. Bu maddeleri alışkanlık edinme yaşı yine ortalama 13-14 yaşta seyrediyor" dedi.

"Bir kez deneyeyim sonra bırakırım" mantığıyla kullanıma başlanılan bu maddelerin çoğunlukla alışkanlığa ve sonrasında da madde bağımlılığına dönüştüğü vurgusunu yapan Balcı, "Kişi hayatını normal seyrinde devam ettirebilmek için uyuşturucuya ihtiyaç hissediyor ve tüm ağır maliyetine rağmen maddeyi temin ediyor. Bunun neticesi ise 'Bağımlılıkta Düşkünlük Dönemi' oluyor. Organlarda ağır hasarlar ve ruhsal bir çöküntü başlıyor. Tehlikenin başlama yaşı 14'lerde seyrediyor. Geleceğimizin teminatı gençlerimizi korumak için zaman kaybetmeksizin, uyuşturucu satan, teminini kolaylaştıran kişilerin tespiti ve cezalandırılmasına yönelik çalışmaların hızlandırılması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap