6 °C

Üzüm, üreticisinin yüzünü güldürüyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Süngü, "Geçen yıl üreticiden kilosu 80-90 kuruşa alınan üzüm, şuanda 1-1.5 lira arasında satılıyor" dedi

Üzüm, üreticisinin yüzünü güldürüyor

MERSİN  - Silifke ilçesinde bu yıl üzümde 20 bin ton rekolte beklenirken, fiyatların geçen yıla göre yüksek olması üreticilerin yüzünü güldürdü. Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Abdullah Süngü, Silifke'nin, Türkiye'nin önemli tarım potansiyeline sahip ilçelerinden biri olduğunu belirterek, ilk turfanda meyve ve sebze hasadının ilçede yapıldığını söyledi.

Bu kapsamda Uzuncaburç, Keben, Sabak, Karakaya, Kargıcak, Gündüzler ve Kepez mahallelerinde yoğun şekilde üzüm üretimi yapıldığını ifade eden Süngü, ilçe genelinde 17 bin dönüm araziden yılda yaklaşık 20 bin ton üzüm hasadı gerçekleştirildiğini belirtti.

Haziran ayı sonunda başlayan hasadın eylül ayı sonuna kadar süreceğini vurgulayan Süngü, ilçede ceviz üzümünün yanında ak üzüm, gök üzüm, kardinal, ergin çekirdeksiz, Yalova incisi, Trakya ilkeren, redglap, horoz karası, erkenci siyah üzüm, rezaki gibi çeşitlerin üretildiğini kaydetti.

Birçok bölgede organik üretim yapıldığını, bunun da fiyatlara olumlu yansıdığına işaret eden Süngü, "Geçen yıl üreticiden kilosu 80-90 kuruşa alınan üzüm, şuanda 1-1.5 lira arasında satılıyor. Bu da üreticinin yüzünü güldürüyor. Denetim altında üretilen üzümün tamamına yakını iç piyasada tüketiliyor. Yaptığımız bilgilendirme toplantılarıyla üreticileri bilinçlendirilip kaliteli ürün üretmesinin sağlıyoruz" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.