15 °C

Validebağ'a mahkemeden durdurma kararı!

Validebağ Korusu'nun bitişiğindeki boş alana yapılmak istenen cami inşaatına İdare Mahkemesi'nden durdurma kararı geldi

Validebağ'a mahkemeden durdurma kararı!

İSTANBUL - Validebağ sakinlerinin avukatı Gülsün Özdemir, İdare Mahkemesi'nin cami inşaatı için yürütmeyi durdurma kararı verdiğini açıkladı.

Validebağ sakinlerinin avukatı Gülsün Özdemir, İdare Mahkemesi'nin Validebağ Korusu yanında bulunan arazide başlayan cami inşaatı için "yürütmeyi durdurma" kararı verdiğini açıkladı. Özdemir, karar yazısını alır almaz inşaatın durdurulması için belediyeye başvuracaklarını söyledi.

İnşaatın durdurulması için Validebağ sakinlerinin 6 ayrı dava açtığı; İstanbul 7. İdare Mahkemesi'nin 2 davayla ilgili yürütmeyi durdurma kararı verdiği öğrenildi.

Polisten müdahale

Öte yandan Validebağ Korusu yanında bulunan arazi üzerine inşaat yapılmasına tepki gösteren gruba polis akşam saatlerinde müdahale etti.

Polis, grubu önce kalkanla uzaklaştırmaya çalıştı; ardından da eylemcilere biber gazıyla müdahale etti. 

Grup, inşaata tepki göstermek için basın açıklaması yapmak üzereyken, zabıta ekipleri inşaat alanına bariyerler getirdi. Eylemciler bu duruma tepki gösterince, Çevik Kuvvet ekibi önce grubu kalkanlarla uzaklaştırmaya çalıştı; ardından da biber gazı sıktı. 

Ne olmuştu?

Üsküdar’da Validebağ Korusu’nun girişine cami yapılması tartışmaları sürerken bu sabah karşı çevik kuvvetle bölgeye gelen iş makineleri inşaata başlamış, olayı duyan mahalleli ise "Birbirine çok yakın mesafede 3 cami var. Buraya inşaat yapılmasını istemiyoruz" diyerek protesto başlatmıştı.

Buna rağmen polis ve zabıtanın önlemleri altında kazılara başlandı. Semt sakinleri mahkeme sürecinin devam ettiğini, cemaatin süreç bitene kadar beklemek istediğini buna rağmen çalışmalara hukuksuz olarak başladığını iddia etti.

'Yapılaşmaya açılan' koruda iş makinası çalışmalara başlarken çevre sakinleri engel olmak istedi. Hukuki sürecin devam ettiğini belirten çevre sakinleri çalışmaya tepki gösterdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap