18 °C

Van OSB'ye ilgi yüksek

Farklı bölgelerden 113 firma Van OSB'de yatırım için sıra bekliyor.

Van OSB'ye ilgi yüksek

VAN - Türkiye'nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 113 firma, Van Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) yatırım yapmak için sıraya girdi.

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Hakan, yaptığı açıklamada, 12 yıllık OSB'nin, son yıllarda artan yatırımlarla, Van'a üretici bir kimlik kazandırdığını söyledi.

Van'ın artık sadece tüketen değil, üreten ve mal ihraç eden bir il olmaya başladığını ifade eden Hakan, şöyle konuştu:

"Şu an geldiğimiz nokta, OSB'nin ilk kuruluşunda, bir çok insana rüya gibi geliyordu. Kimse Van'da fabrikaların kurulacağına ve sanayileşmenin olacağına inanmıyordu. Şu an birinci ve ikinci etabın üzerine, yüzde 70 oranında üretim yapan, yaklaşık 80 fabrika bulunuyor. Arsa tahsisi konusunda artan talepler üzerine 51 parsellik 44 hektarlık arsanın altyapı çalışmasına başladık. Bunun 5 parselinin tahsisini yaptık. Geriye kalan 46 parsel için Türkiye'nin farklı bölgelerinden 133 firma arsa tahsisi için sıraya girmiş durumda. Bu teklifleri karşılamakta zorlanınca Valiliğin desteğiyle 60 hektarlık bir mera arazisinin, önce hazineye daha sonra OSB'ye devri gerçekleşti. En yakın zamanda bu arazinin de altyapısını tamamlayarak yatırımcılara tahsis edeceğiz."

Yatırım yapana bedelsiz arsa

Hakan, 5088 sayılı yasayla yatırımcıya sağlanan bedelsiz arsa konusunun devamıyla ilgili çıkarılan bir kanunla, belli şartlar dahilinde yatırım yapmak isteyenlere, bedelsiz arsa sunmaya devam ettiklerini belirtti.

Türkiye'nin her bölgesindeki iş adamlarına çağrıda bulunan Hakan, yatırım yapmak isteyen işadamlarına, kentteki yatırım imkanlarının araştırılması ve fizibilite çalışması yapmaları konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

Türkiye'nin farklı bölgelerinde, farklı sektörlerinde iş yapan yatırımcıların, arsa tahsisi talebinde bulunduğunu anlatan Hakan, şöyle konuştu:

"Bu da Van'ın gelecekte sanayileşmenin, farklı sektörlerde gelişeceğinin göstergesidir. Çünkü Van'da yatırım düşünenler, ihracatı düşünüyor. Van sadece İran'a komşu değil aynı zamanda Irak üzerinden Ortadoğu'ya, Azerbaycan üzerinde Orta Asya ile bağlantılıdır. Bu bağlamda Van, gelecek 15 yılda, Türkiye'nin en büyük üretici kentleri arasında yer alacaktır."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap