20 °C

Vekil ebe-hemşireler ve 4/C'liler de kadro istiyor

Türk Sağlık-Sen, vekil ebe-hemşireler ile 4/C'lilere de kadro verilmesi için Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığına başvurdu.

Vekil ebe-hemşireler ve 4/C'liler de kadro istiyor

ANKARA - Türk Sağlık-Sen, vekil ebe-hemşireler ile 4/C'lilere de kadro verilmesi için Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığına başvurdu.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, başvuruda, 4 Haziran'da yayımlanan kanun hükmünde kararname ile sözleşmeli memurların kadroya atanmasının düzenlendiği anımsatıldı.

Kanun hükmünde kararnamede, hizmet sözleşmesi imzalamak suretiyle kamuda görev yapan 4/C'li personel ile vekil ebe-hemşirelerin bu kapsama alınmayarak mağdur edildikleri savunulan başvuruda, vekil ebe-hemşireler ile 4/C'lilerin kadroya geçme hakkından mahrum bırakılmasının Anayasa'nın "eşitlik" ilkesine aykırı olduğu belirtildi.

Başvuruda, söz konusu kamu çalışanlarının memur kadrosuna geçme hakkından faydalandırılmamasının, "her türlü hukuki-vicdani ve mantıki temelden uzak bir uygulama olduğu, bu durumun aynı zamanda 'idarenin yeknesaklığı' ilkesine de ters düştüğü" görüşüne yer verildi.

Başvuruda, 4/C'liler ile vekil ebe-hemşirelerin de memur kadrosuna geçirilmesi için gerekli yasal değişikliğin ivedilikle yapılması talep edildi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, sözleşmelileri kadroya geçiren kanun hükmünde kararnamede vekil ebe-hemşireler ile 4/C'lilerin kapsam dışı bırakılmasının ciddi bir eksiklik olduğunu belirtti. Kahveci, şunları kaydetti:

"Sendikamız, vekil ebe-hemşireler ile 4/C'lilerin de kadroya alınması için yoğun bir mücadele gösterecektir. Maliye Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığına başvuru yaparak bu süreci başlattık. Bizim isteğimiz kamuda tüm çalışanlarının kadrolu olmasıdır. Bundan sonra da asla sözleşmeli personel alımı yapılmamalıdır."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap