8 °C

Yağışa rağmen sıcaklık artacak

Türkiye'nin büyük bir bölümünde yağış beklenirken, sıcaklıklar da 3 ila 5 derece artacak.

Yağışa rağmen sıcaklık artacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yapılan son değerlendirmelere göre, Türkiye’nin büyük bir bölümünün yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Kahramanmaraş ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı, Türkiye genelinde 3 ila 5 derece artacak.

Rüzgar ise genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, zamanla Marmara ve Ege'de kuvvetli, Kuzey Ege kıyılarında fırtına şeklinde esecek.

Türkiye’nin iç ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi beklenirken Meteoroloji, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ulaşımda aksamalar vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini bildirdi.

Meteoroloji, “Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da muhtemel çığ tehlikesine karşı yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” uyarısını da yaptı.

Kar erimelerine dikkat

Meteoroloji, kar erimelerine dair de bir uyarı yaptı:

“Batı Karadeniz'de mevcut kar örtüsünün devam eden yağmur ve yüksek sıcaklık sebebiyle Zonguldak, Bartın, Karabük ve Kastamonu çevrelerinde hızlı kar erimelerine neden olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (ani sel, heyelan, su baskını vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Bölgelerde hava durumu

Marmara: Çok bulutlu, sabah saatlerinde bölge genelinin, gece saatlerinde Edirne ve Çanakkale çevrelerinin hafif olmak üzere yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor.

Ege: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Kütahya çevrelerinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. 

Akdeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, sabah saatlerinde Kahramanmaraş çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

İç Anadolu: Çok bulutlu, bölgenin kuzey ve doğusunun aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; hafif olmak üzere genellikle yağmur, bölgenin kuzeydoğusunda karla karışık yağmur yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

Batı Karadeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin hafif yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. 

Orta ve Doğu Karadeniz: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Doğu Karadeniz'in iç ve yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor.

Doğu Anadolu: Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Güneydoğu Anadolu: Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, bölgenin doğusunda karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. 

Bazı illerde hava durumu

Ankara: Çok bulutlu, hafif ve aralıklı yağmurlu. (10)

İstanbul: Çok bulutlu, sabah saatlerinde hafif yağmurlu. (14)

İzmir: Parçalı ve çok bulutlu. (21)

Adana: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı.(14)

Antalya: Çok bulutlu ve aralıklı sağanak yağışlı. (17)

Samsun: Çok bulutlu. (14)

Erzurum: Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı. (1)

Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu. 

Kaynak: ANKA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.