9 °C

”Yanan evler yıl sonuna kadar yapılacak”

Erdoğan, Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçelerine bağlı köyleri etkileyen yangın bölgesinde incelemelerde bulundu

”Yanan evler yıl sonuna kadar yapılacak”

ANTALYA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'daki orman yangınında yanan evleri ahırlarıyla beraber, yerel mimarinin gereğine göre süratle yıl sonuna kadar yapıp, sahiplerine teslim edeceklerini söyledi.

Erdoğan, Antalya'nın Serik ve Manavgat ilçelerine bağlı köyleri etkileyen yangın bölgesinde, helikopterle incelemelerde bulundu. Taşağıl Orman İşletme Müdürlüğünde açıklama yapan Erdoğan, yangında zarar gören ev, ahır ve ibadeşaneler bulunduğunu , mağduriyetin giderilmesi için dün Bakanlar Kurulunda kararlar aldıklarını belirterek şöyle konuştu:

"Bunun neticesinde de öncelikle mağdur olan bu bölgedeki vatandaşlarımıza belli bir devlet yardımını yaptık. Şimdi de süratle İnşallah yıl sonuna kadar bütün bu yanan evleri, ahırlarıyla beraber buradaki yerel mimarinin gereği neyse, bu yerel mimariyle süratle yapıp sahiplerine teslim edeceğiz. Burada hiçbir vatandaşımızın mağduriyetini kabul edemeyiz. Zira ülkemiz demokratik, laik, sosyal bir devlettir. Sosyal devlet olmanın gereği de bu olaylar karşısında anında devlet olarak kurum ve kuruluşlarımızla burada olup, yardımımızı da azami ölçüde verebilmektir. Nitekim Erzurum, Bingöl, Bursa ve bir çok yerde olsun, bu yardımları verdik ve hamdolsun taahhütlerimizi de hiç bir zaman aksatmadık. Burada da aksatmayacağız. Vatandaşlarımız yıl sonuna kadar evlerine kavuşacaklardır."

Başbakan Erdoğan, "İşimiz bitmiş değil. Daha yapacağımız çok işler olacak. Bölgeyi inşallah tekrar toparlayıp aynı heyecanına kavuşturacağız"dedi.

Gece görüşlü amfibi uçak alınması konusundaki bir soruya da Başbakan Erdoğan, "Bunu da dün Bakanlar Kurulu'nda görüştük. Sivil havacılık teşkilatımız bu konuyla ilgili çalışmalarını yapıyor. Bu çalışmalarla yeni bazı ihalelere gireceğiz. Gerek yangın söndürme uçaklarından tutunuz, helikopterlere varıncaya kadar gece uçuşa müsait olan araç gereçle, gerek Çevre ve Orman Bakanlığımız, gerekse diğer kurumlarımızı güçlendirmeyi planlıyoruz" karşılığını verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap