Yarın bu iskeleler kapalı olacak

İstanbul Valiliği''nin 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına izin verilmeyeceğine dair açıklama sonrası Vali Mutlu'da gerçekleştirilecek kısıtlamalar hakkında bilgi geldi. Buna göre, Karaköy, Eminönü, Sirkeci ve Beşiktaş iskeleleri kapalı olacak

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - İstanbul Valiliği, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanmasına izin vermedi. Valilik açıklamasında "gösterinin kontrol edilememesi, mal ve can güvenliği" gibi gerekçelere yer verildi.

İstanbul Valiliği’nden bu sabah 08.00’de yapılan yazılı açıklamanın ardından İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu 1 Mayıs ile ilgili gerçekleştirilecek kısıtlamalara ilişkin açıklamada bulundu.

Vali Mutlu yarına dair şu detayları paylaştı:

Marmaray çalışacak. Herhangi bir kısıtlama yok. Kartal-Kadıköy metrosu çalışacak. Beylikdüzü Topkapı Metrobüs hattı çalışacak. Ana arterlerin ulaşımı ile ilgili çok ciddi rahatlamalar da sağladık.getirdiğimiz kısıtlamalarla birlikte. Deniz otobüsleri ile ulaşım sağlanacak.

"İskeleler kapalı olacak"

Karaköy, Eminönü, Sirkeci ve Beşiktaş iskelelerini kapattık. Ama bunu dışında bütün seferler devam edecektir. Yenikapı’ya giriş noktasında verdiğimiz çok ciddi destek var.

"Uzun namlulu silahlarla ilgili bir tehdit var"

Elimizde istihbari bilgiler var. Şu anda bunları paylaşabilmem mümkün değil. Emniyet güçlerimizin geçenlerde yaptığı operasyonda 2 adet kalaşnikof ele geçirildi. Uzun namlulu silahlarla ilgili bir tehdit var. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini korumak zorundayız.

Valilik açıklaması:

İstanbul Valiliği''nin sendikalara çağrı niteliğindeki açıklamasında ise; Taksim'in yüksek katılımlı gösterilere uygun olmayışına, olası bir aksilikte meydanın tahliyesinin zorluğuna, bölgedeki turist yoğunluğuna ve yasadışı terör örgütlerinin şiddete başvuracakları yönünde alınan istihbaratlara değinilmişti.

İstanbul Valiliği’nden bu sabah 08.00’de yapılan yazılı açıklamada DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin 28 Nisan günü valiliğe başvurarak AİHM’nin 27.11.2012 tarih ve 39676/08 başvuru numaralı kararı ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’nun 4. maddesi dayanak gösterilerek, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü Taksim Meydanı’nda kutlamak istediği belirtilerek şöyle denildi:

“Anayasamızın 34. maddesi ve AİHS’nin 11. maddesinde herkesin toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahip olduğu ifade edilmiştir. Ancak bu maddelerde bazı sınırlamalardan da bahsedilmiştir. Bu maddelerde yer alan sınırlamaların esas, şart ve usullerinin belirlenmesi amacıyla da 2911 sayılı kanun yayımlanmıştır.

Toplantı ve Gösteri haklarının kullanılabilmesi amacıyla ilimizde 2911 sayılı kanun hükümlerine istinaden Avrupa yakasında bir, Anadolu yakasında beş olmak üzere toplam altı tane alan tespit edilmiştir.

Toplantı alanı Yenikapı

Avrupa yakasında tespit edilen toplantı alanı Yenikapı Toplantı ve Gösteri alanıdır ve DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’ye verilen alan burasıdır. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nün anlam ve önemine yakışır etkinlikler için her türlü imkâna sahip olan bu alana Sahil Yolu ve Aksaray içinden karayolu ile gelen toplu taşıma araçlarının yanı sıra, Marmaray, İDO deniz ulaşımı ve Aksaray Metrosu ile ulaşılabildiğinden katılımcıların geliş ve gidişleri İstanbul trafiğini olumsuz yönde etkilemeyecektir.

Ayrıca katılımcıların bu alana ulaşmaları için 300 adet otobüs Valiliğimiz tarafından İETT’den temin edilmiştir. Bu otobüsler ile katılımcı yoğunluğuna göre Anadolu ve Avrupa yakalarından talep edilen her noktadan, alana geliş ve gidişleri gün boyunca ücretsiz olarak sağlayacaklardır.

 Yenikapı’ya gelecek katılımcıların otopark ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri her türlü imkân bu alanda bulunmaktadır. Yenikapı Toplantı ve Gösteri alanı konum itibariyle de düz bir alana sahip olması, etrafında fiziki engel olmaması, acil ve panik hallerinde katılımcıların tahliyesinde bir olumsuzluğa sebebiyet vermeyecektir.

"Kamu güvenliğinin sağlanması imkansız hale gelecek"

Herhangi bir sebeple Taksim bölgesinde yapılacak bir toplantı ve gösterinin kontrol edilememesi halinde, katılımcıların ve bu alanda bulunan diğer insanların tahliyesinde ciddi zorluklar yaşanacağı, can ve mal güvenliğinin tehlikeye gireceği, dolayısıyla kamu düzeninin ciddi olarak bozulması sebebiyle kamu güvenliğinin sağlanması imkânsız bir hal alacaktır. Bu minvalde ilgili istihbarat birimlerinde, yasadışı terör örgütlerinin ve uzantısı olan grupların güvenlik görevlilerine karşı şiddete başvuracaklarına dair bilgiler mevcuttur. Bu durum, Taksim Meydanı ve çevresinde kamu düzeninin ve emniyetinin bozulmasının yanında vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye düşürecek niteliktedir. Bu sebeplerle 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü için talep edilen kutlama alanının 2911 sayılı kanunun istisnalar başlıklı 4. maddesi kapsamında da verilmesi imkânı kalmamaktadır.

"Turizm olumsuz etkilenecek"

Ayrıca Taksim Meydanı ve civarı konumu itibariyle yüksek katılımlı toplantı ve gösterilere uygun değildir. Taksim bölgesinde, araç ve yaya akışı çok yoğun olduğu gibi, turizm potansiyelinin çok yüksek ve turistik otellerin 24 saat faaliyet göstermesi sebebiyle bu bölgede yaşanabilecek olumsuzlukların ülke ekonomisi, turizm potansiyeli ve ülkemizin tanıtımını olumsuz olarak etkileyebileceği değerlendirilmektedir.

Sembolik çelenk koymaya izin var

Valiliğimize verilen dilekçede bahsedilen AİHM’nin 2012 tarih ve 39676/08 başvuru numaralı kararında; taraf devletlerin, sözleşmenin 11/2 maddesinde sayılan hususların varlığı halinde toplantı ve gösteri hakkına kanunla sınırlamalar getirilebileceğine yer verilmiştir. Buradan hareketle; 2911 sayılı kanun hükümleri kapsamında Valiliğimiz tarafından toplantı ve gösteri alanlarının belirlenmesi ve kutlamaların belirlenen yerlerde yapılmasının, barışçıl toplanma ve gösteri yapma hakkının özüne aykırı olmayacağı sonucuna ulaşılmıştır.

Bütün bunlara ilaveten; 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’un 2. maddesi uyarınca, konfederasyonlar ve bağlı sendikalar, siyasi partiler, meslek odaları ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının bayram kutlaması amacıyla, Taksim Meydanı’nda çelenk koyma, basın açıklaması ve anma etkinliğinin sembolik katılımla yapılabileceği, ancak büyük ölçekteki kutlamaların bu meydanda yapılmasına izin verilmeyeceği ilgili STK’lara bildirilmiştir.

Müracaatçı STK’ların bahsedilen alanda kutlamaları gerçekleştirerek, istihbari bilgiler doğrultusunda risk oluşacağı görülmekte olan Taksim Meydanı’ndan sarfınazar etmeleri ve emekçi kesime çağrıda bulunarak bu konuda alınmış olan kararlara göre hareket etmeleri ümit ve arzu edilmektedir.”

AYM bireysel başvuruyu reddetti

Bu arada Anayasa Mahkemesi (AYM), 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda kutlama yapılmasına izin verilmemesi üzerine yapılan bireysel başvuruyu reddetti. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan AYM kararına göre, 1 Mayıs'ta Taksim Meydanı'nda kutlama yapılmasına izin verilmemesinin, ifade özgürlüğü, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiği gerekçesi ile Sedat Vural tarafından yapılan başvuruyu inceledi.

Yüksek mahkeme, yapılan başvurunun "başvuru yollarının tüketilmemiş olması" nedeniyle kabul edilemez olduğuna oybirliğiyle karar verdi.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir