9 °C

Yeni Ortadoğu'da İsrail ve ABD'ye yer yok

Ahmedinejad, "ABD, siyonist İsrail rejimini kurtarmak için bölge ülkeleri ve halkları arasında tefrika yaratıyor, bu yüzden uyanık olunmalı" dedi.

Yeni Ortadoğu'da İsrail ve ABD'ye yer yok

TAHRAN - İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, "yeni Ortadoğu'da İsrail ve ABD'ye yer olmadığını" söyledi.

Ahmedinejad, 21 Mart'ta başlayan Hicri-Şemsi takvime göre 1390 yılının ilk basın toplantısında, bölgedeki son gelişmeler, ABD ve İsrail ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeleri "halkların uyanışı" olarak değerlendiren Ahmedinejad, Libya ve Bahreyn'e müdahaleyi eleştirdi.

İran'ı, Ortadoğu ülkelerinin en iyi dostu olarak tanımlayan ve tüm milletlere dostluk eli uzattıklarını belirten Ahmedinejad, "ABD, siyonist İsrail rejimini kurtarmak için bölge ülkeleri ve halkları arasında tefrika yaratıyor, bu yüzden uyanık olunmalı" dedi.

Ahmedinejad, "ABD ve onun Avrupa'daki müttefikleri gidicidir" diyerek bölge ülkeleri ve halklarının Amerika'nın komplolarına karşı uyanık olması gerektiğini söyledi.

Bölge ülkelerinden kendi halklarının isteklerine kulak vermelerini ve onlarla barışık olmalarını isteyen Ahmedinejad, "Bugün, kendi kaderini ABD ile birleştirenlerin de gidici olduğunu" ifade etti.

ABD ve müttefiklerinin, yeni bir Ortadoğu peşinde olduklarını söyleyen Ahmedinejad, "Onlar, Ortadoğu'da yerleşik ve tehlikeden uzak bir siyonist rejim ile kalıcı ve derin bir ABD hegomonyası istiyorlar" dedi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad,"Yeni bir Ortadoğu peşindeler. Ama Allah'ın lütufuyla yakın bir gelecekte siyonist İsrail'in, ABD sultasının ve Amerika'nın hizmetçilerinin olmadığı yeni bir Ortadoğu şekillenecek" diye konuştu.

ABD'nin tüm bölge ülkeleri için planlar yaptığını ve bu planların bazılarını bölgedeki kimi ülke yönetimlerinin eliyle uygulatmak istediğini belirten Ahmedinejad, "ABD'nin tuzağına düşülmemesi gerektiğini" söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın, "değişim" vaadinin gerçek olmadığının anlaşıldığını kaydeden Ahmedinejad, "Bugünkü Beyaz Saray yönetimi, bir öncekinden daha rezil ve rüsva bir şekilde siyaset sahnesini terk edecek ve tarihe karışacak" diye konuştu.

İran ile dostluğun herkesin yararına olduğunu ifade eden Ahmedinejad, "Bütün milletlerin güvenliğini, kalkınmasını, huzurunu istiyoruz. Bütün ülkeleri, dostluğa ve uzlaşıya davet ediyoruz" dedi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.