17 °C

Yeni Terör Yasası Başbakanlık'ta

Yaklaşık 15 maddelik yasaya göre; teröre finans sağlayanların mal varlığı dondurulacak ve finans sağlayanlara ağır cezalar gelecek.

Yeni Terör Yasası Başbakanlık'ta

ANKARA  - Adalet ve İçişleri Bakanlığı’nın ortak hazırladığı Terörle Mücadele Yasası’nda değişiklik öngören düzenlemeler Başbakanlığa gönderildi. Yeni TMY’nın önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’nun imzasına sunulacağı bildirildi. Yeni yasaya göre; terör ve terör finansmanının tanımı yeniden yapılıyor. Yaklaşık 15 maddelik, Terörle Mücadele Yasası’na göre; teröre finans sağlayanların mal varlığı dondurulacak ve finans sağlayanlara ağır cezalar gelecek.

Terör finansmanlarının mal varlığı dondurulacak

Yıllardır üzerinde çalışılan ancak, bazı hassasiyetler dikkate alınarak gündeme taşınmayan, "Terör finansmanlarının malvarlığını dondurmaya" yönelik çalışma tamamlanarak Başbakanlığa gönderildi.

Bu çerçevede, yeni yasaya göre; teröre finans sağlayanların mal varlığının dondurulması ve bu yetkinin mahkemelerden alınarak direk bakanlıklara verilmesi öngörülüyor. Bu bakanlıkların da Maliye, Adalet ve İçişleri olması amaçlanıyor. Düzenlemenin temel amacı ise yurt içinden çok yurt dışındaki terör finanslarının önüne geçmek olduğu ifade ediliyor.

Düzenlemeyle; Maliye Bakanlığı Mali Suçları Araştırma Kurulu, terörün finansmanıyla mücadeleye ilişkin düzenlemeleri de, OECD’nin kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele birimi FATF’in direktiflerine uygun hale getiriyor.

Terör ve terörün finansmanı tanımı değişiyor

Terör ve terörün finansmanı tanımı yeniden yapılıyor. Tamamlanan yasa değişikliği ile; terörün finansmanıyla mücadele için "malların dondurulması" mekanizması da oluşturuluyor. Yeni mekanizmada da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kararlarının belirleyici olması öngörülüyor. Yeni düzenlemede terörün ve terör finansmanı yeniden tanımlanıyor ve tüm ülke vatandaşlarına ve devletlere yönelik terör suçları kapsama alınıyor.

Türkiye ve diğer ülkelerin terörün finansmanıyla ilgili taleplerinin ne şekilde değerlendirileceği de taslakta bir alt başlık şeklinde bulunuyor.

Taslak, yabancı bir ülkenin terör finansmanıyla ilgili talebinin olması durumunda, bunun hangi mekanizma ile ve ne şekilde Türkiye’ye iletileceğini, bu talebin nasıl bir süreçte sonuçlandırılacağını da düzenliyor.

Türkiye’de terörün finansmanıyla ilgili bir sorun ortaya çıktığında, bunun bir başka ülkeyle paylaşılması, oradan bilgi istenmesi ve mal varlıklarının dondurulması konusu da yeni düzenlemenin unsurları arasında yer alıyor.

Ceza-i müeyyideler ağırlaşacak

Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı ve Bakanlar Kurulu’nun imzasına sunulmak üzere Başbakanlığa gönderilen, yaklaşık 15 maddelik Terörle Mücadele Yasası’nda, teröre finans sağlayanların mal varlıklarının dondurulmasının yanı sıra, teröre yurt içinde ve yurt dışında finans sağlayan, her türlü desteği verenlere ilişkin ceza-i müeyyideler de ağırlaşacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.