9 °C

Yılda 650 lirayı ev dışında harcadık

Ev dışı tüketim pazarı büyüklüğü 50 milyar lirayı buldu

Yılda 650 lirayı ev dışında harcadık

İSTANBUL (DÜNYA)

Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER), Ipsos Araştırma Şirketi ortaklığıyla hayata geçirdiği Food Service Monitor 2014 adlı ev dışı tüketim pazarı araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Türkiye'nin 7 büyük ilinin 81 ilçesindeki 2 bin 751 sokak ve 92 bin 743 ev dışı tüketim noktasında yapılan araştırmaya göre, 2014 yıl sonu itibariyle ev dışı tüketim harcaması 50 milyar liraya yükseldi. 

Araştırmaya göre, Türkiye’de bir kişinin ev dışında yaptığı ortalama yıllık harcama 650 TL iken; bu rakam Avrupa’da 2 bin 335 TL (890 dolar), ABD’de ise 5 bin 660 TL’ye (2 bin 150 dolar) ulaştı. Ev dışı toplam tüketim harcamasının yüzde 41'i İstanbul'da, yüzde 19'u Antalya'da, yüzde 13'ü İzmir'de ve yüzde 11'i Ankara'da yapılıyor. Araştırmanın yapıldığı Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Muğla, Antalya, Adana’nın ev dışı tüketim pazarının yaklaşık yüzde 70’ini kapsadığı tahmin ediliyor. 

ETÜDER Başkanı Melih Şahinöz, araştırmanın Türkiye ev dışı tüketim sektörünü inceleyen tek ve en kapsamlı çalışma olduğunu belirtti. Hayata geçirdikleri uygulamalarla kayıtdışı ve merdiven altının önüne geçtiklerini dile getiren Şahinöz, "Önceliğimiz, sektörel standartları yükseltmek ve denetlemek, kayıtdışı ekonomi ile mücadele etmek ve sektörün mevzuat oluşumuna aktif katılım sağlamak. Standartlarımıza uymayan kuruluşları üyelikten çıkartıyoruz. Yola çıktığımız, 'Tarladan çatala güven köprüsü' sloganıyla insanların sağlıklı beslenmelerine katkı sağlamaya devam edeceğiz” dedi. 

Türkiye’de son yıllarda değişen yaşam tarzlarının ev dışı tüketim pazarını hızla büyüteceğine işaret eden Şahinöz, “Sektör ortalama her yıl yüzde 10-15 büyüyor. Dünyada sektörün büyüklüğü toplamda 2.58 trilyon euro. ABD’de pazar 1.8 trilyon TL büyüklüğünde ve bu Türkiye’nin 37 katı. Avrupa pazarı ise 1.4 trilyon TL ile Türkiye’nin 29 katı büyüklüğünde. Harcama oranlarına baktığımızda sektörün daha çok gelişeceğini görüyoruz” diye konuştu. 

Fuara 50 bin kişi bekleniyor 

ETÜDER’in CNR Holding ile beraber gerçekleştirdiği Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Fuarı (EDT EXPO) 25-28 Mart tarihleri arasında CNR EXPO İstanbul'da 45 bin metrekarelik alanda organize edilecek. Bu yıl fuara 50 bin ziyaretçi beklediklerini aktaran ETÜDER Başkan Yardımcısı Murat Alıcılar, “Geçtiğimiz yıl 30 bin kişiyi ağırlamıştık, bu yıl 50 bin kişiyi bekliyoruz. Fuarda 400 marka olacak. EDT EXPO her yıl yüzde 40 oranında büyüyor. Hedefimiz birkaç yıl içinde Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Orta Asya’yı kapsayan bölgede alanındaki en büyük fuarı gerçekleştirmek” dedi.

En ucuz su Adana'da, en pahalı Muğla'da satılıyor

ETÜDER tarafından 92 bin 743 ev dışı tüketim noktasında yapılan araştırmadan çıkan sonuçlar: 
• Ev dışı tüketim harcamalarının yüzde 57’isi gıda, yüzde 19’u alkollü içecekler, yüzde 18’i alkolsüz, yüzde 6’i ise temizlik malzemeleri... 
• Ev dışı tüketim harcamalarının neredeyse yarısı restoranlar ve fast food mekanlarında yapılıyor. Tüketimin yüzde 26’sı restoran, yüzde 22’si fast food, yüzde 17’si otel, yüzde 7’si cafe, yüzde 7’si eğlence, yüzde 5’i pastane, yüzde 4'ü eğitim kurumlarında gerçekleştiriliyor. 
• Haftaiçi yeme-içme mekanlarına günlük ortalama 140-150 kişi uğruyorken, hafta sonları ise bu rakam yüzde 25 artıyor. 
• Türkiye'de insanların; yüzde 65’i arkadaşlarıyla yeme-içme yerlerine gidiyor, yüzde 83’ü AVM'lerde zaman geçiriyor, yüzde 21’i kahvehane-kıraathaneye gidiyor. 
• 7 il içinde ev dışında tükettiğimiz suyun en ucuz olduğu şehir Adana, en pahalı il ise Muğla.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.