Yıldırım: Kooperatif ortaklarının borçları yapılandırılacak

Başbakan Yıldırım, tarım sektöründe faaliyet gösteren 1268 kooperatifin 640 milyon lira tutarındaki borçlarının 5 yıl vadelendirileceğini açıkladı.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan ve AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, AK Parti grup toplantısına katıldı.

Yıldırım burada yaptığı konuşmada, "Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız çiftçilerimiz için önemli bir karar aldı. Kredi ödemelerinde zorluk çeken kooperatif ortaklarının gecikmiş kredi borçlarını yeniden yapılandırıyoruz. Böylece 1268 kooperatifin 33 bin 427 ortağının 640 milyon değerindeki borcunu 5 yıl vadeye yayıyoruz, yeniden ödeme planı yapıyoruz" açıklamasını yaptı.

Başbakan Yıldırım, icra takiplerini de durdurduklarını belirtti ve ekledi: 

"Afetlerden etkilenen çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan borçlarını da 1 yıl erteliyoruz"

Konut kredilerinde faizi düşürmek için çalışmalara başlandığını anlatan Yıldırım, "Tüketici kredilerinde taksit sayısını artıracağız, vatandaşların ödeme şartlarını rahatlatacağız" dedi.

'İstanbul kadar muhteşemdik'

Binali Yıldırım, 7 Ağustos'un, tarihi bir gün, bir milat, bir dönüm noktası olduğuna işaret ederek, "o muhteşem mitingde İstanbul'da Anadolu'nun her köşesinde beraber olduklarını" söyledi.

Çanakkale ruhunun, İstiklal ruhunun Yenikapı'da olduğunu ifade eden Yıldırım, "Abdülhamit Han da oradaydı, Mustafa Kemal de oradaydı, Mehmet Akif Ersoy da oradaydı Nazım Hikmet de oradaydı. Cumhur oradaydı, Cumhurun reisi, başkomutan oradaydı. Biz hepimiz oradaydık, CHP'si, MHP'si, onların saygıdeğer genel başkanları, parti mensupları oradaydı. Orada hepimiz İstanbul kadar muhteşemdik." diye konuştu.

'Mutlaka hesap sorulacak'

Yıldırım, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesine ilişkin, şunları kaydetti:

"O terörist başı Türkiye'ye gelecek, hesap verecek. Türkiye'yi bombalatan, Meclis'i bombalatan, Türkiye'nin silahını Türk insanına doğrultan o adam hak ettiği cezayı mutlaka alacak. Şehit ve gazilerimizin kanlarının hesabını soracağız. O din bezirganından, hayasız yalancıdan, eli kanlı katilden mutlaka hesap sorulacak."

Hiçbir ihanet şebekesi ve terör örgütünün, Türkiye'nin birliğini, beraberliğini bozamayacağını vurgulayan Yıldırım, "Ruhlarını 1 dolar karşılığında satan müptezellere Türkiye'nin ruhunu teslim etmeyeceğiz. O karanlık gecede okunan ezanlar, selalar ruhumuzu nasıl bütünleştirdiyse sonsuza kadar bir ve beraber olacağız." dedi.

14 Ağustos'u işaret etti

Yıldırım, darbe girişiminin ardından "14 Ağustos" tarihi üzerinde yapılan spekülasyonlara ilişkin, "FETÖ terör örgütü '14 Ağustos'u bekleyin' diyor. 14 Ağustos önemli. Çünkü 14 Ağustos, AK Parti'nin, Türkiye'ye efsaneler yaşatan AK Parti'nin 15. kuruluş yıl dönümüdür. Bu kuruluş yıl dönümünü de AK Parti'ye yakışır, AK Partililere yakışır şekilde anacağız. O gün hep beraber genel merkezimizde olacağız." diye konuştu.